hlavní stránka

NEJMLADŠÍ MINIŽÁKYNĚ - U11

 • Sára SOUČKOVÁ
 • Maruška BĚLOHLÁVKOVÁ
 • Vanda PETRŽELOVÁ ...všechny v týmu u12
 • Soňa JARNOTOVÁ
 • Adéla CHODILOVÁ
 • Adéla JANKŮ
 • Katka VODEŠILOVÁ
 • Nikola ZAHRADNÍČKOVÁ
 • Klára OČENÁŠKOVÁ
 • Adriana SMOLKOVÁ
 • Liliana POUČENSKÁ

Z týmu U9/10 budou pomáhat:

 • Laura FILIPOVÁ
 • Nikola ZAMYKALOVÁ
 • Veronika RŮŽIČKOVÁ

  Trenérky : Zuzana TEJKALOVÁ a Renata SPRUŠANSKÁ

  Tréninky ZŠ Stupkova:

  • pondělí 16:45 - 18:00
  • středa 16:00 -17:30
  • pátek 15:30 - 17:00

PRVNÍ NÁRODNÍ FINÁLE ( NF U11)

Z naší oblasti není postup na NF tak náročný jako třeba jinde, ale náročnost naší účasti spočívala hlavně v počtu. Některé maminky se nedokázaly smířit s představou nezajištěné večeře ve čtvrtek, některé hráčky "byly pryč", ale nakonec jsme dvanáctku dohromady dali, i když ze všech účastníků byla naše výprava nejmenší. Konečné desáté místo odpovídá kvalitě, kterou máme, na víc než na jedno vítězství jsme před turnajem ani nepomýšleli, byť poslední zápas se vyhrát určitě dal.

Podrobnější hodnocení si přečtěte : zde :,

JEDNOU SE OTOČ ... JEN JEDENKRÁT ...

abych dodržel zásady citace tak : H. Belafonte/Z. Rytíř/V. Neckář a skupina Bacily ... ale teď zpět k obsahu titulku. Jednoho celého asistenta by naše některé U11 zaměstnaly, aby je neustále otáčel v obraně do správného postavení. Čím je hřiště větší, tím větší nebezpečí vzniká, protože hráčky soupeře se nečekaně pohybují...takže z původně ještě jakž takž správného postavení se rázem dostaneme do postoje čelem vpřed. Šlo to ztuha, ale nakonec Klára, Lila i Adra tuhle úlohu vcelku zvládaly.

V Mohelnici jsme hráli vlastně v kompletní sestavě a pohled na zápasy se nelišil od předchozích. V lichých čtvrtinách hrály Vanda a Maruška vlastně jen pořád spolu, v sudých čtvrtinách měla hlavní slovo Sára. K ní se občas přidala Nikča, ale ta nebyla stále jako ve své kůži. Naštěstí měla Sára v pětce ještě Lillu která toho odehrála dost a dobře. Domácí hrály způsobem "hoď míč co nejdál a běž za ním" , na což jsme úplně nedokázali reagovat - až později plnily role "zametačů" menší Adéla a Nikča. V útoku jsme se naopak museli vypořádávat s obranou ve způsobu "postav se pod koš a čekej" hlavně u starší pětky domácích.

Dostali jsme spoustu bodů po hrubých chybách v obraně (špatné postavení a nedostatek předvídavosti), naštěstí naše zkušenější hráčky přece jen kvalitou domácí basketbalistky převyšovaly.

MOHELNICE - OSK 35:66

Bělohlávková 22, Součková 14 - 2/0, Petrželová 10 - 5/2, Poučenská 8 - 2/2, Zahradníčková 6 - 1/0, Vodešilová 4, Chodilová 2

MOHELNICE - OSK 42:62

Bělohlávková 16 - 2/0, Poučenská 11 - 6/3, Chodilová 10, Petrželová 9 - 4/1, Součková 8, Zahradníčková 3 - 2/1, Vodešilová 2, Očenášková 2 - 1/0,

no a jaká je vlastně ta citovaná písnička ?


UDRŽELI JSME "NEPORAZITELNOST" - ALE I KVALITU ?

Doma jsme v odvetách Zlín dvakrát porazili po celkem klidném průběhu, kdy jsme zápasy měli ve svých rukou od začátku až do konce. Ve třetí čtvrtině druhého zápasu se na hřiště dostala vlastně jen U9 sestava a hned to bylo znát - šńůra 0:25 znamenala dočasně i vedení soupeřek. Maruška pak se svou sestavou utkání ale celkem v klidu přivedla k vítězství. Tolik reportáž.

Pokud se ale podíváme trochu pozorněji, pak ke spokojenosti je daleko. Celý tým můžeme rozdělit do tří skupin: tu první tvoří hráčky, které hrají současně za U12 - z nich hrála jen Maruška a Vanda a ta jen pak jednu čtvrtinu. Bez nich by celý obraz hry byl úplně jiný - právě ta třetí čtvrtina 2. zápasu to ukázala. Druhou skupinou myslím hráčky, které už trénují a hrají třetí sezónu ( obě Adély, Katka, Klára, Nikola, Laura). Třetí skupinou jsou pak letošní nováčci (Adra, Lily, Nikola, Veronika, Julie). Náš problém je, že výkonnost a kvalita druhé a třetí skupiny se nebezpečně sbližují a není to jen tím, že "nováčci" se rychle zapracovávají. Spíš skupina "dvě" přešlapuje (snad s výjimkou Nikoly) na místě. Důkazem nejsou ani tak body, ale hlavně projev - pořád opačné postavení v obraně, neschopnost zastavit hráčku včas v pohybu, nedostatečná přihrávka a zakončení, nad kterým se chce občas plakat. Skupina 3 se samozřejmě nebude donekonečna vymlouvat, že jsou tu noví, ale musíme začít po nich taky něco chtít. Aby Adra, Lily a Veronika soutěžily o co největší ránu do desky ve dvojtaktu, to určitě není v pořádku.

Takže spokojenost? Snad jen s výsledkem a počtem a taky postupem na NF. Ale basketbal tomu říkat zatím radši ještě nebudeme.

OSK - ZLÍN 69:44

Petrželová 18 - 2/0, Bělohlávková 12 - 2/0, Zahradníčková 12, Vodešilová 6 - 4/0, Chodilová 4 - 2/0, Smolková 4, Poučenská 4, Janků 3 - 2/1, Zamykalová 2, Filipová 2, Očenášková 2, Lorencová 0 - 2/0

OSK - ZLÍN 65:54

Bělohlávková 30 - 6/4, Janků 11 - 2/1, Zahradníčková 8, Petrželová 6 - 2/0, Chodilová 4, Vodešilová 3 - 2/1, Smolková 2, Poučenská 1 - 2/1, Růžičková 0 - 2/0, Nguyenová 0 - 2/0,


NA VŠECHNO MINIMUM ČASU

bylo v poněkud rušných zápasech s Hranicemi. Pokud jsme si zachovali chladnou hlavu a drželi jsme se pravidel, bylo všechno v pořádku, jakmile jsme začali podléhat trochu zbytečně bouřlivé atmosféře, vypadalo to trochu jako na divokém Západě. Proti zápasům v Hranicích se vyměnila hned polovina hráček - ze zkušenějších hrála jen Sára - a hrála dobře, přibyly také ale Lilly, Adra a Veronika - a i ony vypadaly moc hezky. Julie vystřídala sestru a i ona jako ostatně všechny dala aspoň ten jeden koš.

Pořád máme sice nedostatky v postavení v obraně - zkušenější hráčky by toho snadno využily, zakončení vázlo hlavně u Adély J., která sama zahodila tam dvacet bodů ( ale aspoň se do těch dvojtaktů dostávala, na rozdíl od Soni nebo Kláry). Líbil se naproti tomu rodící se přehled Nikči a také drajv Lilly a Adry. Svoji hru zahrála i Adéla Ch., bohužel pořád má sklony k sólování a také k bránění všech, což vede k problémům při bránění vlastní hráčky.

OSK - HRANICE 82:19

Součková 17 - 4/1, Janků 16 - 6/2, Chodilová 14 - 4/0, Poučenská 9 - 4/1, Smolková 8 - 2/0, Zamykalová 6, Vodešilová 6, Očenášková 4, Jarnotová 2

OSK - HRANICE 86:10

Chodilová 27 - 6/3, Janků 19 - 2/1, Součková 12 - 2/0, Smolková 8 - 2/2, Poučenská 7 - 1/1, Jarnotová 5 - 4/3, Zamykalová 4, Růžičková 2, Nguyenová 2


DOMA BEZ ZAVÁHÁNÍ

První domácí dva zápasy proti doposud neporažené Mohelnici nebyly zas až tak vyrovnané, jak se možná čekalo ( soupeřky měly jen deset hráček a je tak možné, že nebyly v nejsilnější sestavě). My jsme dokázali dostat do tělocvičny taky jen deset (na druhý poločas už 11) děvčat, ale zkušenost - především starších 2008-ček - byla na naší straně.

Každá z pětek stála na dvojici vyspělejších hráček (Sára+Vanda, Maruška+Nikola), doplňovaly je dobře Lilly a Áďa a pak už mladší 2009/10. Škoda, že v obou pětkách - snad ještě více v té první - se spolupráce omezovala pouze na dominantní dvojici a míčů, které by šly Lauře nebo mladší Nikole, Katce nebo i Adéle nebylo mnoho. Někdy byla sice rychlost hry nad jejich dovednost, přesto si zasloužily větší podíl na útoku. Mohelnice byla přece jen technicky horší a méně zkušená, hlavně v obraně, kde třeba Maruška použila za oba zápasy jeden jediný prvek změny směru snad patnáckrát a vždy úspěšně. Potěšili jsme se zapojením Lilly a Ádi, které hrály nebojácně a nechybovaly ani v obraně, i když je míč ještě občas neposlouchal. Ocenit je potřeba i Nikča, která s velkým přehledem zastala roli "zkušenější", ač je o dva roky mladší. Jen těch odhozených dvojtaktů kdyby bylo méně. Po delší době hrála i Kačka a vytěžila s minima možností čtyři body, což je určitě potěšitelné.

OSK - MOHELNICE 62:25

Součková 19 - 6/1, Bělohlávková 12 - 2/0, Zahradníčková 8, Poučenská 7 - 2/1, Petrželová 6 - 2/0, Janků 6, Smolková 2, Vodešilová 2

OSK - MOHELNICE 62:33

Bělohlávková 16, Petrželová 10, Zahradníčková 8, Janků 7 - 2/1, Chodilová 6, Poučenská 6, Součková 6, Vodešilová 2, Zamykalová 1 - 2/1,


ZLÍNSKÝ DVOJZÁPAS S PREMIÉRAMI

Dva zápasy se Zlínem jsme chtěli hrát v plné sestavě, což se nepovedlo, jednak kvůli nemoci (Laura), jednak kvůli nepřítomnosti dvou opor z minulých zápasů (Maruška a Adéla B.) Bylo by fajn si uvědomit (tohle je na rodiče: že nás není příliš mnoho a že na jaře bychom pravděpodobně měli hrát na Národním finále a že si nechceme - snad - udělat ostudu). Naopak radost udělaly dva premiérové starty pro Adrianu a Lilianu, naše nové akvizice ze Štěpánova. Obě se zapojily skvěle a máme z nich opravdovou radost.

Bohužel hlavně první sestava hrála dost kostrbatě a celé to bylo jako "Sára_proti_zbytku_světa". Víc se čekalo určitě především od Soni a taky Klára by už měla procitnout a přestat dumat a rozhodnout se prostě hrát. Až druhá sestava byla vyrovnanější a tím i efektivnější, samozřejmě i tady vyčnívala Vanda, ale dokázaly se přidat Nikola a obě Adély. Pár protiútokových akcí ve stylu: Doskoč+Dribluj+Přihrej bylo na jedničku, jen by bylo fajn vymýtit tu snahu proslavit se košem ve prospěch přihrávky spoluhráčce. Byli jsme jasně bojovnější a reagovali jsme rychleji a dokázali k tomu přidat i celkem úspěšné zakončení. Premiérový koš Lilly zaslouží oslavu, naopak Klára už nemůže jen s jednou trefou vystačit. Nejde však jen o střelbu, důležitá je i obrana - správné postavení - snaha hrát míč a vstát i po neúspěchu. To všechno proti víceméně začátečnickému týmu Zlína šlo, ovšem měřítko musí představovat zápasy s těžšími soupeři, až přijdou.

SKB ZLÍN - OSK 16:75

Součková 19 - 5/3, Chodilová 19 - 3/1, Petrželová 17 - 3/1, Janků 12. Zahradníčková 8

Jakkoli není střelba to nejvíc určující, tak je pět skórujících hráček je strašně málo a ukazuje to na malou aktivitu ostatních. Typickou situací doskok naší hráčky v obraně a "fandění" spoluhráčky na půlce, místo sprintu dopředu. Jako bychom se báli vzdálit se od míče s obavou, že už ho nedostaneme, přitom opak je pravdou - čím dřív vyběhnete dopředu, tím spíš vám to spoluhráčka přihraje.

SKB ZLÍN - OSK 8:70

Petrželová 30 - 7/6, Součková 16, Zahradníčková 8, Jarnotová 7 - 2/1, Očenášková 2, Chodilová 2, Poučenská 2, Zamykalová 2, Janků 1 - 4/1,

Počet skórujících vzrostl na devět a i při dominanci Vandy a Sáry se dalo dívat na spolupráci ostatních. Jen pozor na přílišné "nadšení" v obraně a starejme se hlavně o svoje hráčky, jakmile začneme bránit všechny, nakonec nebráníme nikoho (Adéla Ch. )


START, KTERÝ ZAS TAK "OSTRÝ" NEBYL

Konečně přišly na řadu i první zápasy OP U11, ve kterém se střetneme s Hranicemi, Mohelnicí a Zlínem. Tým Hranic je na úplném a doslovném začátku basketbalové pouti, takže jsme byli, přestože zřejmě mladší, my ty zkušenější - nejen loňskými zápasy, ale i letošními dvěma Šmoulinkami. Potěšila téměř 100% účast (víme, jak na tom jsme) a tak se přidaly pouze dvě 2008 (Maruška a Adéla). Pro ty byly zápasy snadnou záležitostí, pokud si odmyslíme neuvěřitelně kluzkou podlahu a taky teplotu v tělocvičně.

Ale bylo dobře, že i dva_tisíce_desítky se neztratily (byly tady celkem čtyři) a každá si připsala aspoň ten jeden koš, ale nejen to, i dobrý obranný zákrok a co je nejcennější, i když se to nikam nepíše - nějakou dobrou přihrávku.

Příští Šmoulinka je už za týden v Pardubicích a tam už žádné Marušky a Adély nebudou - všechno si musíme uhrát samy.

HRANICE - OSK 12:83

Bednářová 25 - 2/1, Bělohlávková 13 - 2/1, Zahradníčková 12 - 2/2, Jarnotová 7 - 2/1, Chodilová 6 - 2/0, Filipová 4, Zamykalová 4, Kargerová 4, Očenášková 2, Nguyenová 2

Adéla to rozjela a další se už přidávaly odvážně, byť někdy s chybami - především nedůrazné přihrávky a do špatného prostoru, chtělo to občas zlepšit i chytání míče, ale celkový dojem byl dobrý. Nikola 010110 :) dala konečně koš na správnou stranu, dobře si vedla i Eva a Laura, chválit Nikču Z. by bylo nošením dříví do lesa - patří už k těm zkušeným. Potěšil i první koš Julči a lepší zakončování Soni - ovšem jak jsme už říkali - do dřevěných košů to jde snadno :). Ještě malá poznámka: do Hranic ještě nedošlo hnutí "Bez faulu", příště dáme hranickým rodičům samolepky, aby to negativní fandění změnili na opak.

HRANICE - OSK 11:71

Druhý zápas vedly obě trenérky, takže se dá hodnotit jen statistika a tady především první koš Valči (snad zápis nelže) a samozřejmě spolehlivost Marušky a Adély B.

Bělohlávková 22 - 2/0, Bednářová 18, Jarnotová 8, Chodilová 6 - 2/0, zahradníčková 6, Filipová 4, Kargerová 2, Nguyenová 2, Zamykalová 2, Očenášková 1 - 2/1.


V BLANSKU SEZNAMOVACÍ VEČÍREK

Příjemný malý jednodenní turnaj uspořádalo Blansko a my jsme ho chtěli využít proto, abychom se jednak dali dohromady, jednak se podívali, jak jsme na tom na začátku sezóny, když letní příprava nevyšla a vlastně se jí zúčastnily jen tři hráčky s týmem U12.

Bohužel nemohly jet Nikola, Adéla J. a Natka, čili jsme si museli vypomoct jak se dalo. Zaskočily nová Maruška a z nově vznikajícího mladšího týmu pak Laura a Eva ( někdo z U9 bude muset hrát zřejmě častěji). Nešlo ale o to, že bychom se neznali, problém byl úplně v něčem jiném - u většiny se ukázalo, jak hluboké brázdy v základech basketbalových dovedností jsou vyryty. Obyčejné chycení míče je spojeno stále s šokem a překvapením, driblink zvládáme, ovšem blanenské hřiště je na nás často moc dlouhé, takže do osmého driblinku si už kopneme. To, že v útoku nevíme nic o rozmístění hráček by nevadilo, ale že zapomínáme kdo koho brání, to už je horší. Výsledkem bylo, že čtyři pokročilejší hráčky jakžtakž hrály - i když Maruška předvedla výkon odpovídající její letní přípravě. Z dalších se už "chytali" jednotlivci jen velmi velmi sporadicky - nejvíc snad Soňa, ovšem její zakončení v podobě - pravá-levá-rána jako z děla - ta pro koš soupeře žádné nebezpečí nepředstavovala. Katka, Klára a Laura se občas dostaly k míči, ale až na naprosté výjimky si ho dlouho neužily - přišly o něj takovým nebo onakým způsobem. Menší Adéla jako obyčejně trpěla na obrovskou nekázeň v obraně, čímž týmu nepomáhala, naopak mátla méně zkušené obránkyně. Nejmenší Evce děkujeme za pomoc, bylo fajn, že jela, ale samozřejmě hru nemohla nijak ovlivnit.

Dovezli jsme druhé místo, ale srovnávejme se spíš s Pardubicemi než s týmy Blanska a Krnova, ale nejdřív, nejdřív se musíme vrátit k úplným a naprostým základům, naučit se trénovat a taky toho co nejvíc odehrát.

BLANSKO - OSK 4:36

Petrželová 16 - 3/0, Součková 10 - 2/0, Jarnotová 4 - 2/0, Bednářová 4, Klosová 2, Bělohlávková 0 - 2/0,

Proti začínajícímu týmu bohužel hrály jen Vanda a Sára, ostatní hledali: soupeřky, koš, míč...

OSK - PARDUBICE 19:55

Proti kompaktnímu týmu, který trénuje a hraje třetí rok spolu jsme byli bez šance - aspoň že se konečně probudila Maruška B., do té doby neviditelná

Petrželová 10 - 6/4, Bělohlávková 5 - 2/1, Bednářová 4, Chodilová 0 - 2/0

OSK - KRNOV 45:7

Bělohlávková 14 - 2/0, Petrželová 9 - 2/1, Součková 8, Chodilová 6, Bednářová 6, Filipová 2