hlavní stránka

termíny

MINI U13, ŽÁKYNĚ U14 OSK Olomouc

TÝM

 • Eliška BAHOUNKOVÁ
 • Klára ŠUMBEROVÁ
 • Nela JEŘÁBKOVÁ
 • Magdalena MIKULOVÁ
 • Dominika PÍCHOVÁ
 • Táňa BĚLOHLÁVKOVÁ
 • Eliška ŠŤASTNÁ
 • Emma Marie ŠIMÁČKOVÁ
 • Eliška ZAHRADNÍČKOVÁ
 • Vanda PETRŽELOVÁ
 • Adéla KARGEROVÁ
 • Sára SOUČKOVÁ
 • Liliana POUČENSKÁ
 • Maruška BĚLOHLÁVKOVÁ
 • Adriana SMOLKOVÁ
 • Adéla JANKŮ
 • Katka ELLNEROVÁ - host. z Mohelnice

Trenér : Zdeněk Malina

Asistent : Jana Hausknechtová

Šestá společná sezóna (pátá soutěžní) bude zase něčím zvláštní a něčím přechodová. Poprvé si zkusíme vlastně už skoro "velký" basketbal, tzn. vysoké koše a velké míče - v kategorii U14, kde se chystáme přece jen víc sbírat minuty a zkušenosti.

V U13 zůstáváme u míčů číslo pět a na závěr kategorie mini se vydáme do Prahy, abychom si zkusili systém pražského přeboru. Cílem je pochopitelně opět probojovat se na NF U13 a tam uspět pokud možno lépe, než vloni na U12.

I letos to vyjde na zhruba 75-80 zápasů, doufejme, že se nám zase podaří nějaká ta mimořádná tečka v podobě zahraničního turnaje. Bohužel se budeme muset rozloučit po roce s halou Dukly, tak budeme trochu pendlovat, ale aspoň to bude pokaždé pro někoho blízko.

Tréninky:

 • pondělí 18:00 - 19:30 ZŠ Stupkova
 • úterý 17:00 - 18:30 hala SŠP nebo Stupkova
 • čtvrtek 17:00 - 18:30 zdravotní škola
 • pátek - 17:00/18:30 hala SŠP

Doplňkový trénink (individ. technika, možnost i pro všechny ostatní) na gymnáziu Čajkovského:

 • středa 18:00 - 19:30


Úvod sezóny bude patřit dvěma turnajům a sice domácímu Čajka Cupu - hned pro kategorii U14 a TUBANAKu v Kyjově - pro kategorii U13START LIGY U14 SE POVEDL (U14)

Začnu prologem: Jednu chvíli, ještě 75 min. před rozskokem se zdálo, že budeme konečně všichni, tedy všichni nominovaní, ale neklaplo to. Za nemoc samozřejmě nikdo nemůže, fakt ale je, že se potkáváme čím dál víc s následky ERV, tedy Extrémně Rizikového Volna - vzpomeňme si na Vandinu spálenou ruku, Sářinu nohu, Domčino nachlazení - prostě volno ( tedy nebasketbalový program) přináší extrémní míru rizika nemoci nebo zranění.

Ukázalo, se ale, že soupeř je na tom ještě hůř, my jsme přece jen měli jedenáct hráček, což při systému střídání "Passarelle" bylo až dost. Úvodní sestava soupeře dokonale přejela, vycházelo skoro všechno, nejen obrana, ale i odvážná řešení 1/1 ( nejen Majda, ale i Sára a Klára). Docela jsme běhali a vlastně už po první čtvrtině připravili půdu pro jasné vítězství. Chápal jsem, že to nemůže být -krát čtyři, tedy 160:8, ale že bychom se museli tak trápit ve druhé čtvrtce a vyhrát jen 9:8, to jsem netušil. Příčiny je potřeba hledat především ve všeobecné pomalosti a stylu hry, který jsem kritizoval už proti Prostějovu.

Majda byla v tomto ohledu podstatně dynamičtější než Nela, dokázala dát i pár asistencí a všeobecně dávala hře víc jiskry, což Nela ve třetí čtvrtině dost vylepšila, ale ne natolik, aby se hra vrátila k naší dominanci z úvodu. Kromě Majdy a Kláry je potřeba pochválit zejména odvážné (nebo konečně odvážné) "mladé pušky", tedy Vandu, Domču a Sáru, které odehrály pár velmi nebojácných situací, hlavně v obraně a ve hře 1-1. Naopak nebyla tolik vidět Happy, Eliška Zahr. měla dost práce v obraně a Táně s Maruškou trvalo logicky dost dlouho, než se vůbec zorientovaly. Musíme jít pořád za agresivitou (agresivitou v tom dobrém slova smyslu a to nejen v obraně, ale i v útoku, kde nemusíme pořád hledat rozehrávačky vzadu, ale jít do odvážných situací, které mohou skončit rychlým košem dříve, než se soupeř vzpamatuje). Naše vlastní obrana byla na clony při vyhození z autu celkem připravena, pár clon ve hře jsme sice nevyřešili, ale to ještě přijde zkušeností. První trojka v soutěži (Majda) byla hezkým bonbónkem.

OSK - HAVÍŘOV 77:24 (38:2, 47:10, 60:13)

Mikulová 28 - 4/1, 1x3, Šumberová 15 - 4/3, Píchová 9 - 2/1, Zahradníčková 8, Petrželová 8 - 2/0, Součková 5 - 2/1, Bělohlávková T 2, Bělohlávková M 2
HYPERENERGETICKÝ TUBANAK KYJOV (U13)

Tak nevím, energetické nápoje jsou na seznamu zakázaných potravin (spolu s chipsy, Bake Rolls a kukuřicí), ale naše U13 byly po celý turnaj tak nabité energií, jako kdyby je někdo ozářil izotopem kobaltu Co60. Předvedli jsme pár crazy zápasů, něco agresivity, organizaci v obraně a rychlý protiútok a docela nečekaně (hráli jsme navíc bez Majdy a Marušky) jsme zvítězili ve všech utkáních i celém turnaji.

Možná nám pomohla ta nepříliš živá předpremiéra proti Prostějovu, kdy jsme připomínali SlowMotion relaci, ale ať je to čím chce a jak chce, představili jsme se v Kyjově jako superběhavý, hodně agresivní a také značně odolný tým. Na TUBANAKu jsme byli poprvé, já z dřívějška mohu srovnávat a dnes je to opravdu jeden z nejlepších turnajů, srovnatelný třeba i s Klatovami. Nízký počet přihlášených chlapeckých týmů U12 pořadatelé vyřešili jejich zapojením do turnaje dívek U13, čímž zarovnali počet na krásných šestnáct, kluci ale (prozatím) na dívčí týmy nestačili a obsadili poslední místa celkového pořadí. Zahraniční týmy zastupovaly velmi dobře dva slovenské kluby - skoro tradiční Stará Turá a také Ružomberok, který jsme už znali z loňského Ostrava Cupu. Ne všechny domácí týmy přijely v plných sestavách, hráčky chyběly Ostravě, Frýdku, HB Basketu, Brnu a konec konců i nám, důvody jsou různé, někde reorganizace týmů, někde oblíbené podzimní cestování, někde nemoci nebo zranění. V systému šestnácti týmů nebyl čas na zápasy křížem, čímž narostl význam losu a složení jednotlivých skupin. Prakticky každá porážka znamenala sesun o čtyři místa, ale vzhledem k času se to nedalo jistě udělat lépe.

Jak už řečeno, my jsme předvedli týmový výkon, který nestál na jedné pětce natož na jediné hráčce - to je konec konců vidět o z rozložení střelby a do každého zápasu se podle možností podívaly všechny hráčky. Přežili jsme bez zranění, jen trochu dotlučení, ale euforie z vítězství ( je to náš pátý vyhraný turnaj - Plyšákov 2017, Klatovy 2018, Sosnowiec 2018, Montecatini 2019) snad utlumila bolest z modřin.

OSK - KP Brno 62:22 (20:9, 32:13, 50:17)

Šumberová 12 - 2/2, Petrželová 10, Součková 10 - 4/4, Jeřábková 10 - 2/0, Poučenská 4, Zahradníčková 4, Šťastná 4, Bahounková 4 - 2/0, Šimáčková 2, Píchová 2

Jednoznačná záležitost proti soupeři, který měl v týmu několik začínajících hráček. Už první sestava rozhodla, dál jsme už náskok jen navyšovali. Výborná Klára a taky Sára zvládla svůj part rozehrávačky.

OSK - Pardubice 07 56:28 (19:4, 30:15, 41:19)

Bahounková 13 - 2/1, Jeřábková 9 - 2/1, Šumberová 7 - 2/1, Součková 6 - 4/2, Petrželová 6 - 2/0, Zahradníčková 4, Šimáčková 4, Šťastná 2, Kargerová 2, Píchová 1 - 2/1, Poučenská 0 - 2/0,

I večer jsme zvládli utkání s klidem, Eliška Bah se probudila konečně k výkonu, jaký od ní čekáme, méně se dařilo Kláře, oba dva zápasy na sebe upozornila Vanda v útoku a Happy několika zisky i střelami.

OSK - Kyjov U12 - kluci 70:14 (10:11, 12:43, 12:49)

Šťastná 16 - 2/0, Píchová 14 -2/2, Součková 10 - 4/2, Poučenská 6, Bahounková 6, Petrželová 4, Jeřábková 4 - 4/2, Šumberová 4 - 2/0, Smolková 2, Kargerová 2, Šimáčková 2 - 6/2,

Prohraná první čtvrtina byla dost ostuda, i když soupeř dal do jedné pětky to nejlepší, co měl. Toho zdvojování bylo možná vzhledem k věku soupeře až moc, ale nedalo se to zastavit, po první čtvrtině to bylo jako lavina..

OSK - HB Basket 56:33 (13:6, 26:14, 45:19)

Jeřábková 12, Šumberová 11 - 2/1, Šťastná 9 - 2/1, Bahounková 7 - 4/1, Zahradníčková 4, Součková 4, Petrželová 4 - 2/2, Poučenská 3 - 2/1, Šimáčková 2, Píchová 1 - 2/1,

Lehce prestižní, i když nijak vyhecované utkání - po prvním koši J. Pilařové jsme se vzpamatovali a přehráli soupeře hned v první sestavě, od stavu 20:10 už bylo utkání jasně v našich rukou, dominovali jsme hlavně v protiútoku. Je ale potřeba říct, že soupeř měl ten den už třetí zápas (my druhý) a za sebou velmi těžké utkání se Starou Turou, kterou porazil o jediný bod. Navíc v malém počtu už hráčkám z Prahy došly síly. Nicméně dobrý pocit z výhry nad jedním z nejlepších celků ČR nás hřál až do rána.

OSK - Kyjov 56:39 (12:17, 19:27, 27:39)

Šumberová 10 - 6/4, Součková 9 - 2/1, Bahounková 9 - 3/1, Jeřábková 7 - 4/1, Píchová 6 - 2/2, Zahradníčková 6 - 5/2, Šimáčková 4, Šťastná 4 - 2/0, Petrželová 1 - 6/1,

Finále proti domácím je vždy těžké - a jsou místa, kde je to extrémně těžké a Kyjov patří na tento seznam také. Tady byla domácí děvčata naspeedovaná možná předchozím zápasem kluků U15, do toho rodiče, bubny a trubky a občas příliš horké hlavy na obou stranách. Začali jsme špatně, protože jsme neproměňovali ty nejlevnější šance (Vanda, Nela) a soupeř nás přehrával nasazením váhou i výškou. Některé ukvapené střely byly způsobeny jistě i strachem, když ne o život, tedy aspoň o zdraví z mohutných obránců. Až za stavu 0:10 dala Klára první šestku a začala stíhací jízda, jejíž polovinu jsme stihli ještě do konce první čtvrtiny - 12:17 a zbytek pak v průběhu čtvrtiny druhé, proti přece jen slabší sestavě domácích. Jakmile jsme byli na +10, už jsme se dostali ke své hře a sice někdy se slzami v očích, ale šli jsme za vítězstvím. Velký kus práce jako obvykle proti těmto soupeřům vykonala Eliška Zahradníčková, dobře bránila i Vanda, kdyby jen na každý náznak a klamný pohyb doleva nevyběhla málem po schodech na tribunu. Když se na pravačku Sáby Březinové soustředila, bylo to hned lepší. V poslední čtvrtině jsme ohrožovali už jen sami sebe - jednak zcela zbytečnými fauly (Eliška B., Emma), jednak obvyklým blázněním dopředu bez ohledu na čas (Sára, Dominika). Naštěstí jsme přece jen našli uklidňující prvek v podobě Elišky Bahounkové, která odehrála poslední čtvrtinu s přehledem ( i když jsme ji vyhráli jen 12:17). Za odhodlání, za to, že jsme hráli statečně, za to, že jsme nepodlehli atmosféře a nevzdali to ze strachu, za to všechno jsme si první místo určitě zasloužili. Individuální ocenění jsou krásná věc a plně je přejeme Nelče a Elišce, ale co dokáže tým, to předvedli nejen naši basketbalisté na MS, ale i my na našem letošním prvním velkém turnaji.
PRVNÍ PŘÍPRAVA (U13)

Poprvé v sezóně jsme si zahráli jako U13, v přípravě proti sousednímu Prostějovu a je třeba říct, že to nebyl hezký pohled.

Snad to bylo klouzající podlahou, snad všedním dnem, nevím, ale hráli jsme, jako když lokomotivě podkluzují kola. To U12 o víkendu (ano, na Stupkové) hrály mnohem rozhodněji, mnohem odvážněji, mnohem bojovněji a mnohem méně profesorsky. Především v obraně jsme soupeřkám vlastně vůbec nepřekáželi a jakmile přešly prostějovské hráčky na naši polovinu, zaujali jsme vyčkávací postavení na dva metry od hráčky s míčem. Takhle pojatá obrana nikoho nerozhodí ani nerozpláče a každý pokročilejší soupeř si udělá, co ho napadne. Směrem dopředu to také nebylo bůhví co - pojďme se zbavit těch neustálých přihrávek rozehrávačce dozadu (když můžeme vyvinout tlak na obránce rovnou přihrávkou na volnou hráčku vpředu), pojďme dát odvážnější přihrávku jak v protiútoku, tak i dovnitř obrany v postupném útoku. Pojďme registrovat, kdo koho (a hlavně kdo mě) brání a co z toho vyplývá. A taky pojďme chytit míč dvěma rukama (Vanda, Dominika, Sára) a pojďme dát zpod koše koš (Maruška, Vanda. Dominika).

Vím, že proti silnějším soupeřům to bude jiné, ale opravdu se mi líbí nekomplikovaná a přitom úžasně efektivní hra Lily - abych někoho pochválil - která si s ničím neláme hlavu a prostě hraje. Dobře se ukázala i Katka, i když proti U12, kde byla mnohem víc vidět, se musela "spokojit" s vedlejší úlohou a třeba v obraně má co dohánět.

OSK - OP PROSTĚJOV 83:17 (17:5, 39:9, 62:15)

Jeřábková 15 - 3/1, Šumberová 12 - 4/0, Bělohlávková 12, Součková 10 - 5/2, Ellnerová 8, Poučenská 7 -4/3, Zahradníčková 5 - 2/1, Kargerová 4, Bahounková 4, Petrželová 2, Smolková 2, Šťastná 2
ČAJKA CUP (U14)

V brutálně zredukované sestavě ( o turnaji se vědělo "jen" tři měsíce) jsme odehráli čtyři zápasy Čajka Cupu, nakonec vybojovali aspoň to jedno vítězství a přežili úmorné horko a skleníkovou atmosféru v hale SŠP.

Byla to první prověrka po soustředění (tak to ale měli všichni), projevovala se pochopitelně únava a určitě také zklamání z toho, kdo všechno hrát nebude (tak to všichni neměli - pokud jsme stačili počítat, tak hradeckých i brněnských bylo patnáct !!). Přesto hlavně v pátek jsme odehráli slušné dva zápasy, lépe řečeno jeden a tři čtvrtě, první čtvrtina s KP byla hodně nejistá. Příliš střídat se nemohlo, Harry a Lila, které doplnily sestavu na aspoň trochu přijatelný počet jedenáct, vlastně původně hrát neměly (a přesto nic neřešily, přišly a svoje minuty si zkoušely odpracovat, jak to jenom šlo). V neděli tak panovala už velká únava ( hlavně Klára, ale určitě i další), takže vypínaly nejen nohy, ale i hlava.

OSK - KP BRNO 36:44

Šumberová 11 - 5/1, Jeřábková 10 - 4/2, Bahounková 6 - 4/2, Petrželová 4, Zahradníčková 4 - 8/2, Součková 1 - 2/1

OSK - STUDÁNKA PARDUBICE 57:46

Šumberová 26 - 11/4, Zahradníčková 8, Bahounková 7 - 1/1, Součková 6 - 3/2, Šťastná 4, Kargerová 2, Šimáčková 2, Jeřábková 2 - 2/0, Petrželová 2 - 2/0,

OSK - HRADEC KRÁLOVÉ 29:61

Zahradníčková 9 - 4/1, Šumberová 6 - 5/2, Jeřábková 4 - 4/2, Petrželová 4, Šimáčková 2, Bahounková 2,

OSK - ŽABINY BRNO 24:72

Zahradníčková 7 - 4/1, Jeřábková 6 - 4/2, Šumberová 4, Petrželová 4, Kargerová 2, Bahounková 1 - 2/1

Každý den měl jednu klíčovou hráčku - v sobotu Kláru a v neděli Elišku Zahradníčkovou, ostatní, jak je vidět ze skóre, spíš jen občas něco přidaly a některé ani to ...inu, kdo nic nezkusí, tomu se nic nepodaří. Kromě toho, že nevolíme správná řešení ( nebo nic nezkoušíme) to vypadá, že budeme až do U19 chytat míč tak, že budeme čekat až spadne do rukou jako ranní déšť, budeme pobíhat po hřišti se vztyčenými pažemi a vzpínat je ke slunci, do nejdelší budoucnosti budeme přihrávat z těžké situace obloučkem ( místo o zem), budeme pořád chycený míč házet někomu z metru do nosu a tak dále.

Na pestřejší a vůbec kvalitnější individuální technice musíme pracovat, ale musíme i přemýšlet a odezírat a napodobovat - k tomu se výborně hodí probíhající MS mužů