DENISA BOCANOVÁ

MARKÉTA KUBEŠOVÁ

KVALIFIKACE O ŽÁKOVSKOU LIGU

ROZHODUJÍCÍ BOJ S JAVORNÍKEM

začal v domácím zápase dvěma chybami, pak jsme ale začali bránit víceméně soustředěně a soupeřky si nevěděly příliš rady. Z doskočených míčů jsme dosahoval často snadných košů. Po první čtvrtině tak na tabuli bylo 21:8. Ve druhé čtvrtině se ale stroj zastavil, začaly jsme dělat chyby v obraně a zbytečně dovolili soupeřkám nabrat dech. To se ukázalo jako rozhodující po přestávce, kdy přesto, že jsme ještě košem zvýšili na 41:20, najednou se javornické hráčky přestaly bát a začaly využívat svých předností - dobré obrany, pohyblivosti ve hře 1-1 a dobrého zakončení. I v doskakování nás menší soupeřky bojovností předčily.. Náskok postupně zcela vymizel a prohrávali jsme už 46:48. Opět se zvedla jako jedna z hlavních bojovnic Katka Vranová a spolu s ostatními začaly přece jen opět získávat bod po bodu malý náskok. Konečných 7 bodů však je do odvety hodně málo..

OSK - Panter Javorník 67:60

Střelba : Vranová 16, Lančová 14, Holcmanová 11, Jelínková 10, Látalová 7, Svěráková 5, Doleželová a Holcmanová po 2, Klívarová 0 !!

V odvetě byl k vidění zápas plný chyb - bohužel z naší strany jich bylo mnohem víc a hlavně šlo o chyby nevynucené, způsobené buď špatnými návyky - přihrávka " pryč " ihned po chycení míče - nebo neobratností a nekázní. Čtyři time-outy jsme spotřebovali na to, abychom se snažili hráčkám vysvětlit, že ukvapená a nekvalitní přihrávka " nazdařbůh " bude nejspíš kořistí soupeřek a " poukazem " na vlastní koš. Jsem si úplně jistý, že kdybychom polovinu z těch ztracených míčů jen vystřelili na koš, jen hodili na koš, tak by tam dva náhodné koše spadly a byli bychom postoupili. Bohužel hráčky si nedaly a nedaly říct, svoje udělala jistě únava a nervozita.. Je potřeba uznat kvality soupeřek, které byly týmovější, bojovnější, obratnější, dovedly si pomoci, povzbudit se a nehledaly jen výmluvy.. Minimálně čtyřicet-padesát ztracených míčů proti obraně bez pressinku, bez zdvojování, s dobrými rozhodčími, pískajícími fauly - to nejde uspět ani vyhrát. Hra ležela na bedrech Terezy Lančové, která dala do zápasu všechno - i když ani ona se nemohla oprostit od zbytečného přenášení míče v závěru protiútoků na slabší hráčku, ale jinak zahrála jasně nejlíp a jediná měla " ligovou " výkonnost. Anička Hausknechtová se proti domácímu zápasu značně zlepšila, i když v obraně má stále okénka, ale v útoku byla jistější. Katka Vranová tentokrát zůstala za svým výkonem, ale jako nejmladší hráčka splnila, co se od ní očekávalo. Hanka a Denisa zahrály svoje .. s doskočeným míčem / ovšem pokud doskočily / se zbytečně netočily na místě a pokud jim rozehrávačky pomohly, tak míč zůstal v našem držení. Denisa přidala i šest bodů - v Javorníku se jí už minule dařilo. Naopak Anička Doleželová stále umírala, Pavla Holcmanová neodevzdala ani milijoul energie v obraně a v útoku byla neškodná. Barča se snažila nezkazit, což se jí podařilo, tím ale taky nic nedosáhla. Naďa předvedla aspoň jak se střílí trestné hody / 4-3 / na rozdíl od zbytku týmu / 26-11 !! /.

Je škoda postupu, který byl blízko a je těžké říct, zda dva body zůstaly na křtinách Terezy Klívarové nebo již dříve při absencích jiných hráček, zda chyběly dva trestné hody nebo jeden až dva nájezdy, zda bylo možné mít v Olomouci vyšší náskok / určitě to bylo v našich silách /. Že chybí basketbalové základy téměř ve všem - to není žádná objevená Amerika. Na tom bude potřeba pracovat, pokud se rozhodneme nevzdat se a už teď myslet na kvalifikaci v roce 2009 - do ligy starších žákyň.

Bez tréninku to nepůjde, bez tréninku úplných základů, bez dramatického zlepšení povědomí o tom, kdo jsme a co chceme už vůbec ne. Všechny hráčky z letošního neúspěšného projektu jsou zvány k jeho pokračování v roce 2009 - záleží na každé jak se rozhodne.

Panter Javorník - OSK 55:46

Střelba : Lančová 15, Vranová 9, Bocanová a Hausknechtová po 6, Doleželová a Jelínková 4, Páclová 3, Holcmanová 0 !!

MLADŠÍ ŽÁKYNĚ - V KVALIFIKACI SE ZÁZRAK NESTAL

První kolo kvalifikace je za námi. Jedna z nejtěžších skupin celé kvalifikace - pořadatelem je Mistr ČR, dále velmi silný Valosun Brno. Do karet nám vůbec nenahrálo odhlášení Frýdku-Místku, snad jen že se turnaj zkrátil na jeden den. Pořad utkání se ale " díky " tomuto odhlášení změnil a tak zatímco jsme měli s Valosunem hrát hned první utkání / které jsme nakonec hráli mnohem lépe než druhé /, nastoupili jsme proti Brnu až ve svém druhém utkání toho dne - zatímco brněnská děvčata byla čerstvá. Proti Hradci, i když byl oslaben některými zraněními, jsme tak jako tak šance příliš neměli a šetřit jsme se zrovna nemohli, protože nebylo koho místo "opor" postavit.

Takže jsme nakonec prohráli oba zápasy, byť skóre nebylo zase nijak ostudné. V prvním zápase jsme stačili jednu čtvrtinu - pokud dokázala Tereza Klívarová dobře doskakovat a Terka Lančová zakončovat. Tenhle problém - jak nahradit obě Terezy nás provázel oba zápasy. Další vysoké hráčky - Denisa a Hanka nezastaly bohužel dohromady ani polovinu Tereziny výkonnosti pod košem. V prvním zápase velmi dobře zahrála A.Doleželová, jak v obraně, tak i v útoku, bohužel při jejich zdravotních obtížích má značné problémy v kondici a druhé utkání bylo nad její síly. Anička Hausknechtová se snažila, bohužel v prvním zápase rychle udělala třetí os. chybu a přiměla trenéry ke střídání, které je v mladších žákyních - zvlášť v naší úzké sestavě - vždycky problematické. Pavla Holcmanová pak není schopna sama zvládnout roli " jedničky " a končí často zraněním, pro které vypadne na 4-5 minut ze hry - tím ovšem celá pětka utrpí, protože obě další rozehrávačky jsou v tuhle čtvrtinu mimo hru. Katka měla lepší i horší okamžiky - bohužel ve druhém utkání hned v úvodu zahodila několik jasných šancí zpod koše, tím si vytvořila u rozhodčích image " nedůležité " hráčky, takže ani několik následných faulů na ni nebylo zapískáno. Tím ovšem nemíním kritizovat výkon rozhodčích, který byl nadprůměrný, zvlášť v prvním zápase na extraligové úrovni. Ve třetí čtvrtině se Katka pak propadla až téměř na dno, ale v poslední části hry ukázala bojovnost a získala tak zpět respekt rozhodčích - 8 trestných hodů - i soupeřek. Barča Látalová je v bojovnosti jasnou jedničkou, jen ta technika .. ! Když jsme už u techniky, ukázalo se mimo jiné, jak neúčelně "umíme " střídat driblink levou a pravou rukou - je to skoro až zlozvyk - Terka L., Anička H., Pavla, Barča, Anička D. - ve skutečnosti driblujeme v těchto chvílích stále před sebou / a ne vedle sebe / a ztrácíme míče příliš snadno. naopak soupeřky - jak z Brna, tak z Hradce předvedly, co znamená ha 1-1 : rychle důrazně a rozhodně vnikaly stále JEDNOU driblující rukou ve snížením postoji kolem našich napřímených obránců.

Abych jen nekritizoval - bylo pár dost příjemných momentů - naši hru jsem ohodnotil proti Hradci za 2-, proti Brnu už to ale bylo nejméně o stupeň horší. V prvním zápase si získala mnoho sympatií diváků Naďa - především svými úvodními trestnými hody.

Sokol Hradec Králové - OSK 85:64

Střelba : Lančová 12, Klívarová a Doleželová 10, Vranová 8, Látalová a Holcmanová 6, Páclová 5, Hausknechtová 4, Svěráková a Bocanová po 2

Valosun Brno - OSK 76:40

Střelba : Vranová 9, Holcmanová, Klívarová a Lančová 8, Látalová a Doleželová 2, Páclová, Reimerová a Hausknechtová 1

Tři obrázky dokumentují nejčastější naši situaci v útoku - osamělý boj proti TROJICI - ČTVEŘICI obránců - často bohužel neúspěšný - takhle totiž vypadá kvalitní odstoupení od hráček bez míče a výpomoc bránící hráčce v podání soupeřek - jen málo bodů se nám podařilo dát tak, že jsme nejprve POHYBEM obranu soupeřek rozrušili a pak překonali JEDINOU obránkyni

VELIKONOCE VE FRANCII

bychom chtěli strávit i v roce 2009. Tentokrát jsme vybrali účast na turnaji v městečku Saumur na řece Loiře, asi 300 km západne od Paříže. Je to typický Velikonoční turnaj, kde se sejde 12 družstev děvčat a 12 družstev chlapců stejné kategorie - vnímáte tu zvýšenou přitažlivost tohoto turnaje taky ? - aby si zahráli, ale taky aby se poznali navzájem. My k tomu přidáváme jako vždy poznávací program. Nejpravděpodobnější se zdá odjezd ve čtvrtek dopoledne / jsou prázdniny / v pátek potom návštěva Fontainebleau a města Orléans, příjezd do Saumur. Sobota a neděl basketbalový program, který vrcholí diskotékou v neděli večer, v pondělí ráno odjezd do Paříže, prohlídka města a cesta přes noc zpět. Aspoň takový itinerář jsme měli před sedmi lety, kdy jsme byli v Saumur s družstvem ročníku 1989/1990 poprvé.

Obrázky ze zájezdu v roce 2002

TEST V TRUTNOVĚ - KAM JSME DOŠLI ?

V neděli jsme odehráli dvě pěkná utkání s týmem Kara Trutnov a zanechali tak dobrý dojem na trutnovské palubovce.
V situacích jeden na jednoho si umíme celkem obstojně poradit, ale spolupracovat se spoluhráčkou /spoluhráčkami/ je pro nás zatím velmi obtížné. Měli jsme několik světlých momentů, kdy se nám podařilo hoď a běž a nebo náběh ze slabé strany - bohužel jsou to spíše ojedinělé situace. I obrana byla lepší než dříve, byli jsme dobře odstoupení ze slabé strany a hráčku s míčem jsme se snažili bránit těsně - jen se při vypomáhání na cizí hráčku nesmíme u ni zapomenout a nebo zůstat ztraceni v prostoru mezi svoji a cizí hráčkou. Kromě postupného útoku se utápíme i v přechodu z obranné na útočnou polovinu - zde nám chybí ten správný pohyb po hřišti /měli jsme zde hodně ztrát/. Druhé utkání bylo méně basketbalovější /především díky únavě/ a v koncovce nám chyběla zkušenost a ta trocha štěstí, kterou měl tentokrát na straně soupeř. Výborně hrála Terka Lančová, která si ovšem musí dávat pozor na hloupé fauly - v prvním zápase se vyfaulovala a je to na hře potom znát. Barča Látalová pro mě určitě byla největším překvapením - v obraně už se neztrácela a věděla, jak správně stát, když má moje hráčka míč a i naopak, když je míč na druhé straně hřišt - deset doskočených míčů a celkových 22 bodů za oba zápasy mluví za své. Dobře hrála i Pavla Holcmanová a Hanka Svěráková. U Pavly se mi výjimečně líbila obrana a doufám, že v takovém herním nasazení bude pokračovat i v budoucích zápasech. Hanka se jednoznačně zlepšila v obraně, ale při doskoku se musí naučit používat obě ruce - jedna ruka nikdy stačit nebude! Anička Haus měla druhé utkání lepší než to první - byla více vidět a perfektně se snažila o náběhy ze slabé strany - jan ta obrana pořád není ideální. Klárka hrála co mohla a Zuzka s Terkou Reimerovou zde získávaly cenné zkušenosti - i přes malý počet odehraných minut.
První návštěva v Trutnově se povedla, byla to dobře využitá neděle a každý takový zápas nás posune zase o kousek dále v našem basketbalovém životě.

Trutnov - OSK 69:64
Terka L. 20 (3/2), Pavla. 16 (4/2), Barča 16 (8/2), Anička Haus. 7 (5/1), Hanka 3 (2/1), Klárka 2 (2/2), Zuzka (2/0), Terka R. 0

Trutnov - OSK 61:60
Terka L. 17 (6/3), Anička Haus. 16 (9/4), Pavla 12 (4/2), Klárka 7 (4/3), Barča 6 (2/0), Hanka 2, Zuzka a Terka R. 0

ČESKOMORAVSKÁ LIGA ŽÁKYŇ - 1. KOLO

V neděli 1.2. jsme sehráli první dva zápasy českomoravské ligy na hřišti Aritmy Praha. Dvakrát jsme vysoko zvítězili, ale i tak cesta a dvě utkání splnily svůj účel. Vzhledem k nemocem Katky Vranové a Zuzky a nepřítomnostem Denisy a Šupy jsme přizvali Kláru a Lindu. Celkově pak na devítku doplnila družstvo Terka Reimerová.
Soupeřky byly vyšší a silnější, ale technicky a pohybem jsme je převyšovali, což se ukázalo především na množství získaných míčů a následných protiútoků. Potěšitelné bylo, že i hráčky s malou zápasovou zkušeností dokázaly pokyny převést z papíru na hřiště - konkrétně probíhání obranou soupeřek v protiútocích a částečně i postupný útok, nad nímž už Nikola málem udělala kříž, jak nemohla odhalit v našich posunech to utajené schéma. Dominantními hráčkami byly především Linda a Tereza - zvlášť první jmenované vycházelo vše - od nájezdů po trojky a opravdu si utkání užívala. Ale tyto zápasy byly kvůli dalším hráčkám a tady potěšily body Kláry a Terky Reimerové, doskoky Barči, bojovnost Aničky Polákové i střelba Aničky Hausknechtové a po většinu zápasu i aktivita Pavly. Hanka se snažila hlavně doskakovat, jen v útoku měla přidat nějaký bod.

Aritma - OSK 39:78
Terka L. 28 (9/4), Linda 17 (7/3), Pavla. 10 (2/0), Anička Haus. 7, Anička Pol. 4 (2/2), Terka Reim. 4, Barča 2, Klárka 2

Aritma - OSK 44:98
Linda 33 (6/3) Terka L. 18 (3/2), Pavla 11 (2/1), Anička Haus. 10 (2/1), Anička Pol. 10 (3/2) Klárka 6, Barča 4, Terka Reim. 2

Pro doplnění připojujeme statistiku zápasů :
        Statistika Aritma - OSK Olomouc 1.2.2009   >>>>>

ČESKOMORAVSKÁ LIGA ŽÁKYŇ - 2. KOLO

Přesně podle harmonogramu a plánu sestaveného v říjnu pokračujeme přípravou a 2. dvojkolem Českomoravské ligy žákyň. Doma jsme přivítali tým Pelhřimova, složený, stejně jako my, z hráček ročníku 1995 a 1996. U nás měly premiéru i hráčky z Lipníka / Erika, Míša a Lucka / a Prostějova / Zuzka /. Obě utkání neměla větší kvalitu / když srovnáváme s Aritmou / a byla cvičením rychlých protiútoků. Detailnější hodnocení obrany nebo pohybu v útoku není vlastně možné. Všichi nováčci v dresu OSK se líbili, sympatická byla snaha lipnických hráček zvládnout pohyb v postupném útoku a potlesk vyvolávaly i individuální " kousky " Míši. Škoda, že Katka mohla sledovat oba zápasy jen z tribuny, bylo na ní vidět, jak by moc chtěla hrát. Za zmínku stojí i výborný výkon rozhodčích, kteří se nenechali odradit pozdní hodinou ani málo basketbalovým průběhem a udrželi soustředění po celých 80 minut hry.

OSK - Pelhřimov 77:39

OSK - Pelhřimov 88:28

DALŠÍ TEST V LIPNÍKU - PROMĚNA V POLOČASE

Herní přestávku v ČML jsme využili tak, že jsme přijali pozvání od starších minižákyň / roč. 96 / BK Lipník, které jsou v čele OP a připravují se na Národní finále. Po neskutečné poločasové ostudě, kdy jsme vedli rozílem jediného /!/ bodu, se i vlivem bouře v šatně hra zlepšila především v obraně. Atmosférické poruchy, které provázelo hromobití a blesky, měly největší vliv na Terezu, Aničku a Kláru, které od třetí čtvrtiny šly do obrany o 6000% procent aktivněji, získávaly míče z tlaku na domácí rozehrávačky a dosahovaly pak snadných košů. Třetí čtvrtina skončila 17:2 pro nás !! V posledních dvou čtvrtinách si na dobu, kdy se zajímala o basketbal, vzpomněla i Šupy / 8 bodů /. V obraně se aktivizovala Pavla a mnohem víc úsilí vydaly i Katka se Zuzkou, i když na nich bylo znát, že s obranou mohou být mnohem lepšími kámoškami.
Domácí hráčky se obtížně proti zesílené obraně prosazovaly, ovšem pokud zůstaly volné, nebály se vystřelit a byly i úspěšné - k jejich dobru je potřeba říct, že se hrálo s míčem č. 6, na který tolik zvyklé nebyly. Skóre po skončení zápasu vyjadřovalo rozdíl ve věku / a u některých hráček i ve zkušenosti / - jen škoda, že k dosažení takového nasazení a aktivity bylo potřeba použít tak násilných prostředků.

Lipník - OSK 39:75 / poločas 18:19 !!! /
Terka L. 24, Pavla. 22, Anička Haus. a Šupy po 8, Katka a Klára 6, Zuzka 3, Hanka 2

ČESKOMORAVSKÁ LIGA ŽÁKYŇ - 3. KOLO - JARNÍ CESTA ZA SLUNCEM JIŽNÍCH ČECH

Žákyně zavedla českomoravská liga do městečka Borotín, které se svými asi šesti sty obyvateli by mohlo být svým přístupem k mladým sportvcům příkladem i pro mnohá velká města.

V prvním zápase jsme se ze začátku spíše rozkoukávali a nepouštěli se do nějakých aktivnějších činností, byl to takový mdlý výkon, kdy jsem se s Borotínem přetahovali o nejvýš pětibodové vedení. Za zmínku stojí 3 fauly Aničky Haus v prvních čtyřech minutách první čtvrtiny, kdy už téměř bylo jasné, že s ní nemůžeme počítat ani do druhého poločasu. Body zajišťovala především Kristýna s Terkou - do té doby než se vyfaulovala - a ostatní se k nějakému většímu ohrožení koše nepouštěli. Ve druhé čtvrtině jsme propadli v úseku mezi 1. a 6. minutou, kdy jsme dostali 11 bodů v řadě a sami nedali ani bod. Po změně stran a bez Terky s Aničkou Haus už jsme jen pokulhávali za soupeřem. Více prostoru vzniklo pro Katku Vránovou, která na novou roli "už se nemůžu schovávat v rohu, ale musím hrát, tak jak to umím" nebyla připravena. Anička D. s Hankou jsou málo vidět - v obraně měla každá po jednom faulu a v útoku po dvou a třech střelách.

Druhé utkání jsme začali soustředěněji a především aktivněji v obraně a první úsek hry vyhráli rozdílem 11 bodů /10:21, kdy Terka L. zaznamenala svých 10 z 15 bodů. Druhá čtvrtina dopadla téměř nerozhodně - vyhráli jsme ji pouze o jediný bod - a to především díky špatné obraně. Soupeř postavil hru na lobovaných přihrávkách pod koš a my na to neuměli dobře zareagovat - odstoupení a výpomoc ze slabé strany neexistovala. V druhém poločase jsme se cítili "unaveni" z neustálého probíhání a svým způsobem jsme i unaveni museli být. Nenašla se jediná hráčka, která by naší už "prokouklou" hru zpestřila a tím soupeři znepřijemnila, pro ně již tak pohodlnou obranu - chybí nám prostá změna směru a zrychlení + něco nového než jen hodit míč doprava. Ve třetí čtvrtině jsme za poslední 4 min. dali jediný bod, načež soupeř jich proměnil hned 9. Ve druhém utkání nejde upřít jemné zlepšení všech hráček, ale pořád si myslím, že je to málo. Podle mě všechny můžou více. Zuzka Hanáková s Aničkou Polákovou nedostaly tolik prostoru, ale v odehraném čase ukázaly, že i tady to půjde.

BOROTÍN - OSK OLOMOUC 54:56
Dědková K. 23 (3/2), Lančová T. 10, Vránová K. 3 (4/1), Doleželová A., Hanáková Z. a Tesaříková K. 2, Poláková A. (2/0), Svěráková H. a Hausknechtová A. 0

BOROTÍN - OSK OLOMOUC 52:42
Lančová T. 15 (4/1), Dědková K. 11 (2/1), Hausknechtová A. 10 (2/2), Doleželová A. 7 (6/3), Vránová K. 6 (4/2), Svěráková H. 4, Hanáková Z. 2, Tesaříková K. 1 (2/1), Poláková A. 0

ČESKOMORAVSKÁ LIGA ŽÁKYŇ - 4. KOLO

Poslední domácí letošní vystoupení žákyň - z daleké Plzně přijelo kompletní družstvo žákyň ročníku 1994/95. Úroveň zápasů však byla hodně letní - k hodnocení je toho opravdu málo. Domácí se sešly v sedmi - Katka měla opět zdravotní problémy, Zuzka školní povinnosti, Pavla zraněný prst, Kristýnu neměl kdo dovézt a Tereza s Barčou už dávají přednost jiné zábavě. Škoda, že minižákyně hrály v Prostějově, měl jsem velké nutkání několik z nich postavit, aby se dalo odhadnout jak by jim to v žákyních šlo.

Takhle bylo basketbalu opravdu pomálu, zčásti i proto, že ve druhém zápase už nebylo ani na jedné straně dost sil. V prvním utkání to bylo sólo pro Lindu / 36 bodů / Tereza jí ale zbytečně vyklidila pole a nehrála a její body pak chyběly. Ostatním se nedá upřít snaha, ale výkony měly k žákovské lize dost daleko. Ve druhém utkání se trochu probrala Anička Doleželová, která ukázala, že jí v proměně v basketbalistku brání hlavně její nevyrovnaná hlava - když aspoň párkát v kuse trénuje, má basketbalové momenty a potvrzuje, že by mohla / jen kdyby pořád chtěla /. Stejně tak se dostala do své hry Tereza, i když u ní i u jiných se pořád objevuje hra na " horký brambor ". Anička Hausknechtová se / tentokrát / nevyfaulovala a z vlastní deprese se částečně dostala dvěma trojkami.

OSK - Plzeň 60:64
Linda 36, Šupina 7, Terka L. 6, Klára 6, Anička Poláková 3, Anička Hausknechtová 1

OSK - Plzeň 61:52
Linda 20, Terka L. 19, Šupina 9, Anička Hausknechtová 8, Klára a Anička Poláková po 3

ČESKOMORAVSKÁ LIGA ŽÁKYŇ - FINÁLE

Na finálový turnaj jsme zmobilizovali všechny hráčky, které dosud v českomoravské lize nastoupily a snaha se vrátila v podobě vítězství v turnaji a také v podobě celkového vítězství v tomto ročníku. 12 zápasů nebylo sice konfrontací s těmi nejlepšími, ale jistě bylo lepší než zápasy oblastního přeboru, navíc jsme přidali poznání jiných družstev a stylů. Finálový turnaj byl výborně zorganizovaný místními basketbalovými nadšenci a měl místy víc " vychytávek " než souběžné mistrovství republiky mladších dorostenek - například ihned po zápase statistiky družstev - o tom se trenérům MR mohlo jen zdát.

Naše děvčata zvítězila ve všech čtyřech utkáních, cenu pro nejlepší střelkyni si odnesla Linda Sehnalová a nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena Tereza Lančová.

OSK - Pelhřimov 69:14