Katka Krátká

11

Míša Urbanová

První zápas doma - snadné vítězství

Proti SŠB Pardubice jsme začali dobře a vlastně dobře hráli i většinu utkání. Udržovali jsme rychlé tempo hry, které nám vyhovovalo - mohli jsme střídat jedenáct hráček a každá se zapojila od počátku do zápasu naplno. Velkou radost nám přinesl " comeback" Katky Krátké, která si počínala jakoby nikdy žádné zranění neměla. Jádro týmu - hráčky nyní už můžeme napsat: ŽÁKOVSKÉ LIGY - se držely své hry, založené na obraně - výborná Anička Haus a Zuzka - a rychlých protiútocích - výborná Tereza a Pavla Holc. / jen to zakončení /. S chutí, byť pro prohraném utkání, si zahrála Pavla Geschwinderová. První zápisy do střelecké tabulky zaznamenala i Klára.

OSK Olomouc B - SŠB Pardubice 81:38 (20:8 40:18 58:24)

Body: Lančová 17, Krátká 12, Geschwinderová Pavla 12, Hausknechtová 11, Holcmanová 10, Hanáková 8, Poláková 6, Tesaříková 3, Svěráková 2

Domácí derby s nečekaným průběhem

Nedělní utkání bylo očekávané s určitým zvýšeným napětím - bude to derby nebo nebude ? Soupeřky - tým vzniklý fúzí přerovských děvčat a přerovského trenéra pana Fašánka a dorostenek SK UP / bez těch, které hrají jen ve st. dorostu / má soupisku s více než dvaceti hráčkami a sestava byla utajená až do chvíle, kdy hráčky přišly na hřiště. Pod hlavičkou SK UP TBS Přerov nastoupily s písmeny SK UP Olomouc na zádech i " zdejší " 94 - tedy G.Burzová, M.Husičková / dříve OSK /, A. Tomášková, D. Murgašová, K. Cvešperová, L. Šálková - takže to vlastně za derby trochu považovat lze. Pokud by bylo toto utkání na listině sázkových kanceláří, byl by kurz jasně pro hosty - věkově o rok starší, potvrzovali tuto převahu i opticky. Proti nim tedy nastoupily naše žákyně, dobře řízené zkušenější Pavlou Geschwinderovou a posílené Katkou Krátkou, která se stále ještě rozehrává v B týmu po svém návratu na basketbalové jeviště po půl roce. Úvodní čtvrtina potvrzovala všechny předpoklady, nebylo vůbec jasné, jak bychom mohli dát koš - nájezdy byly zablokované vysokou pivotkou soupeřek, střelba z dálky toho mnoho nezaručovala a v obraně jsme prohrávali souboje pod koše, pokud G.Burzová využila své síly a důrazu ve hře 1-1. Po první čtvrtině 9:20 ..

Od druhé čtvrtiny, kdy soupeřky trochu prostřídaly, jsme se začali osmělovat, měli jsme několik zisků v obraně a dovedli včas a dobře vyběhnout do protiútoku, kde jsme nečekaně hráčky v oranžovém přečíslovali. Dnešní výkon měl v prvním poločase tři hlavní role - v nich vystoupily Tereza, Pavla G. a Zuzka - především svou neúnavností. Po poločase se přidala Pavla H., Zuzka se naopak trochu ztratila, ale bojovnost jí zůstala a měla i teď některé důležité zisky. Pavla H. dobře pokryla v obraně vyšší soupeřku a Terka procházela obranou jako legendární Artušův meč kamenem. Katka Krátká už hrála na doraz svých - dosud ne zcela nabytých - sil, ale i ona byla houževnatá jako vždy. Postupně jsme tedy začali vývoj utkání obracet, do poločasu jedenáctibodovou ztrátu smazali a ve vysokém tempu jsme soupeřky uběhali ke dvacetibodovému /!/ vítězství.

OSK Olomouc B - SK UP TBS Přerov 73:53 (9:20 34:34 58:42)

Body: Lančová 21, Holcmanová 17, Geschwinderová P. 15, Krátká 13, Hanáková 7,

..................................................................

V Pelhřimově nás zastavila zónová obrana

Venkovní utkání jsme odehráli jen s jediným " pendlem " - Pavlou Geschwinderovou, Kristýna Dědková bohužel chyběla už třetí týden a Katka jela s A týmem do Brna / kde mimochodem přispěla velkým dílem k vítězství /. Navíc nás zaskočilo zranění An-Haus, které se nezdálo v pátek vážné, ale v sobotu o sobě dávalo vědět.Takže variant na střídání nebylo mnoho, například Hanka odehrála / možná poprvé / celé utkání. Poločas jsme proti běhavějšímu soupeři drželi nerozhodný výsledek, ve 2. půli jsme donutili domácí trenéry postavit zónovou obranu / malé vítězství pro naše hráčky / a ta už tak snadno k překonání nebyla. Celkové skóre mluví za sebe, u nás skórovaly jen 4 hráčky.

ŠBK Pelhřimov - OSK Olomouc B 63:56

Body: Lančová 19, Holcmanová 19, Geschwinderová P. 15, Svěráková 4

Na Žďár jsme nestačili - ale nevzdali jsme se

V neděli nás čekal tým Žďáru, který byl kompletní, vyspělý a věkově a tím i fyzicky a herně jinde než naše žákyně. Přesto jsme nepodlehli depresi a statečně bojovali. Výborně začala proti včerejšku Zuzka, pak se ale zase vytratila někam do zákulisí - škoda, určitě mohla ukázat víc. Tereza už svůj den neměla, pracovala i únava. Ale B tým nepřijel sbírat vítězství, ale zkušenosti, to je hlavní naše devíza, po téhle stránce jsme cíl maximálně splnili

Žďár n.S. - OSK Olomouc B 68:31

Body: Holcmanová 10, Geschwinderová P. 9, Hanáková 6, Lančová 5, Hausknechtová 1

Kyjov jsme porazili obranou

Nebezpečný tým Kyjova nás čekal v sobotní podvečer. Utkání jsme začali ospale, bez jiskry v obraně a soupeřky celkem v poklidném tempu po první čtvrtině vedly 12:8. Nabudila nás až trojka An-Haus, kterou si do šesté minuty zopakovala a ještě se k ní přidala i Pája. Od stavu 19:15 jsme už jen vedli a snažili se tlačit soupeřky dál od koše obranou, což se nám dařilo, jen s výbornou Luckou Svobodovou / č. 17 / jsme si příliš nevěděli rady - sama dala 28 bodů. Ostatní hráčky v modrém jsme však pokryli a systematicky se tlačili dopředu do protiútoku. S velkým přehledem hrála Pavla G., Katce už pak síly došly - vydala jich spoustu už při přechozím utkání extraligy. Třetí čtvrtina patřila především Zuzce - 9 bodů a o závěr se postarala trojice Iva, Terka a Pája H.

OSK Olomouc B - Kyjov 72:52

Body: Lančová 26, Geschwinderová I. 13, Holcmanová a Hanáková 10, Hausknechtová 6, Geschwinderová P. 4, Krátká a Svěráková po 2

100% zóna - aneb proti Slavii Kroměříž

Titulek říká vše. Navíc je potřeba vidět prakticky roční věkový rozdíl - proti nám 3 hráčky "93" - a únavu pendlů z extraligy, které sehrály ve dvou dnech 4 plná utkání. Takže jen do stavu 15:18 a pak ještě do 20:26 se hrálo, zbytek času už byl jen přežíváním. Se zónovou obranou jsme si rady nevěděli, částečně jsme to kompenzovali střelbou - např. mezi 32. a 35. minutou tři trojky po sobě, ale podléhali jsme hlavně v obraně. Při posunech kolem obrany jsme zapomínali zajišťovat protiútok, chybělo i doskakování. Smířeni s osudem jsme skončili těsně po nedělním poledni - ale víkend jsme mohli hodnotit jako úspěšný i přes porážku

OSK Olomouc B - Kroměříž 46:74

Body: Lančová 12, Holcmanová 10, Geschwinderová I. 10, Hausknechtová a Geschwinderová P. po 5, Doleželová a Poláková po 2

Zmatení písmen - aneb proti Ostravám C a B

Ostrava je známa svou flexibilitou v sestavách a také tentokrát neplatilo ani náhodou, že tým C je nějak nejslabší nebo podobně. Proti nám, i když jsme taky měli 3 pendly, se postavily hráčky extraligy Pustějovská, Vejsadová a Pudilová, doplněné pak už 95. Ovšem tyto 3 pendlující daly dohromady 63 bodů a byly nejen výškově, ale i herně znatelně " jinde". Z našeho týmu se jim dokázala přehledem vyrovnat jen P-G, Katka působila místy zakřiknutě a I-G střídala výborné okamžiky s menšími průšvihy. Z 95 zápas nevyšel Tereze, která jako by duchem byla ještě někde jinde, snaživost Zuzky narážela dnes na čepice obránců a co bilo do očí nejvíce - po ztrátě míče nebo střele nebo i našem koši jsme stáli jako cestující na peróně v Brodku, když kolem sviští Pendolino, místo abychom se vrátili a snažili se protiútok aspoň zbrzdit. Co nepochytala P-G, byl snadný koš. I pivotky soupeře dovedly vystihnout správný moment a vyběhnout než jsme se vzpamatovali. Jinak : 72 bodů je plus, občas jsme i my překvapili dobře zahraným protiútokem, ale protože jsme měli mnohem víc ztrát než domácí, bylo i těch příležitostí mnohem méně. Nevadilo tolik, že nám chyběly centimetry na doskoku, naopak v útoku jsme odvážně získali dost míčů důrazem / Iva, Tereza, Pája, Katka / největší rozdíl byl v rychlosti reakce. Náš postupný útok nebyl špatný, někdy jsme se moc tlačili k sobě a neuměli využít posunu míče po perimetru, ale třeba nájezdy P-G byly vzorné a občas se k ní přiblížila Katka a Zuzka, ale s mnohem menší razancí. Na konci zřejmě domácí nechtěli dát stovku, ačkoliv jsme je k tomu pět minut předtím mohutně vybízeli svými dvouvteřinovými nepřesnými útoky.

SBŠ Ostrava C - Olomouc B 99:72

Body: Geschwinderová P. a I. po 16, Lančová a Krátká 12, Holcmanová 8, Hanáková 7, Hausknechtová 1

O den později jsme nastoupili proti soupeřkám v pozměněné sestavě, ale tíha zápasu tím víc spočívala na ne zcela zdravé Pavle / P-G / , lehce zraněné Ivě / I-G / a Tereze. Snažila se je v rámci možností doplňovat Zuzka, další 95 už k výsledku příliš nepřispěly.

SBŠ Ostrava B - Olomouc B 75:64

Body: Geschwinderová I. a Lančová po 19, Geschwinderová P. 14, Hanáková 6, Doleželová 4, Hausknechtová 2

Proti Pardubicím jsme jednoduše nestačili

Nedělní utkání po vypjatém zápase " áčka" bylo uvolněnější, proti vedoucímu celku tabulky jsme nastupovali zřetelně mladší, navíc Pája i Katka měly toho už za dva dny docela dost. Pokud měly Pardubice na hřišti vysokou Duškovou, nebylo toho moc k řešení, navíc, když jsme jim nadbíhali dětskými ztrátami. Jakmile nejvyšší pivotka soupeřek vystřídala, hra se přece jen vyrovnala. K tomu přispěla také svým zřetelně vyzrálejším výkonem P-G, od které by se naše žačky měly opravdu učit, jak se hraje basketbal. Katka jí pomáhala, pokud jí stačily síly z " 95" se prosadila přes bolestivé zranění palce Tereza a částečně i Pája, jen kdyby dokázala všechny své šance V KLIDU a TECHNICKY SPRÁVNĚ proměnit. Naopak na Zuzku a An-H to bylo dnes moc, stejně jako na Kláru a An-P. Technický zápis jsme nepsali, ale na jejich ztráty bychom potřebovali dnes o řádek víc.

Nedá mi to, abych se nezmínil o publiku - děvčata jsou určitě ráda, když je někdo povzbudí, občas neškodí i rozhodčím připomenout něco z pravidel, ale tento víkend - snad že to byl zrovna ten mikulášský - se naše galerie nevyznamenala. Určitě nestojíme o pochybnou čest mít diváky, za jejichž projevy se musíme stydět. Možná je to úkol pro Fan-Club OSK a mohl by to být jeden z programů na setkání 17.12. Takhle / jako včera a dnes / prosím už příště ne !

Olomouc B - Pardubice A 56:77

Body: Holcmanová 15, Lančová 15, Geschwinderová P. 10, Krátká 9, Hanáková 4, Doleželová 3

V dohrávaném souboji " béček " bylo to naše doma lepší

Po delší přestávce hrálo družstvo mladších dorostenek B, tentokrát doma proti B týmu Pardubic, složenému rovněž z mladších hráček. Začali jsme docale pozorně v obraně a poměrně snadno se dostávali k zakončení v útoku, takže stav 24:4 po první čtvrtině ukazoval, které družstvo je basketbalovější. V podobném duchu jsme vydrželi tři čtvrtiny, v té poslední jsme ale příliš otvírali obranu hlavně ztrátami míče a dostali tak 17 bodů ! Utkání se ale jinak hrálo v poklidu a pohodě / někdy v té obraně až moc velké / - zejména hráčky žákyň potřebovaly uklidnit nervy po víkendu, což se jim, jak věřím, podařilo.

Olomouc B - Pardubice B 88:36

Body: Krátká 15, Holcmanová 14, Geschwinderová P. 14, Doleželová, Hanáková a Hausknechtová po 10, Geschwinderová I. 9., Svěráková a Tesaříková po 2

Porážka od SK UP ? nebo od Přerova ?

V dalším zápase jsme jeli do Přerova hrát proti domácímu družstvu složenému povětšinou z hráček SK UP Olomouc. Tým dorazil vlastně jen s "95", jednak proto že " áčko " hrálo na východě Čech, jednak proto, že mnoho nemocí a zranění neumožňovalo nastoupit ani pendlujícím hráčkám s výjimkou Ivy, která ale pro zánět šlachy téměř netrénuje. Zápas skončil vysokým vítězstvím domácích, u nás stačila konkurovat právě jen Iva a částečně An-Haus a Pavla.

SK UP Přerov - Olomouc B 118:30

Body: Geschwinderová I. 15, Holcmanová 7, Hausknechtová 6, Doleželová 4, Hanáková 1

V Pardubicích lepší výkon a střelecké hody Šupiny

Do Pardubic v rodící se sněhové kalamitě odjelo nakonec jen sedm hráček - Iva musela nahradit v A týmu další zraněnou - takže výsledek je celkem uspokojivý. Za zaznamenání stojí střelecká pohoda Šupiny / jen aby ji přenesla dál / a dobrý výkon dvojice An-Haus-Pája.

SŠB Pardubice - Olomouc B 55:47

Body: Doleželová 21, Holcmanová 16, Hausknechtová 7, Hanáková 3

Domácí dvojzápas mnoho radosti nepřinesl

Zápasy a vlastně celá soutěž B týmu dorostenek se stává trochu " nutným zlem ". Při zdravotních problémech A týmu nelze doplňovat žákyně tak, jak bychom si představovali, svou roli hraje i únava a setrvačnost v soutěži, kde " o nic nejde ". O tomto víkendu se ještě přidaly absence klíčových hráček ročníku 95 / Tereza a Pavla /. Přesto zůstává prostor pro SNAHU uplatnit se pro ostatní hráčky, zvlášť když nebylo nutné cestovat a šlo jen o to ZAHRÁT SI. Otázka na hráčky v poločase nedělního zápasu, zda je to baví, byla zcela na místě.

Samotné zápasy nelze právě z výše uvedených důvodů mnoho hodnotit. V sobotu proti nám byl jasně vyspělejší celek Žďáru, který bohužel spoléhal stále na svou zónovou obranu, proti které jsme bloudili zcela ztraceni. Škoda, že jsme nemohli tohle utkání použít jako trénink s kvalitním osobní obranu dobře bránícím soupeřem. Taktická volba však náleží plně trenérovi hostí. Žďárská děvčata se dvěma pendly z extraligy si tak zaběhala do rychlých protiútoků, kterým jsme nekladli pražádný odpor. I srovnání jejich pendlů s našimi dopadlo pro nás nedobře.. musíme ale přiznat,. že jejich pendlující hráčky jsou i ve svých extraligových týmech nosnými hráčkami.

V neděli přijel docela přijatelnější soupeř z Pelhřimova, výmluvy na zónu byly pryč a opět jsme tam stáli bez snahy / čest výjimkám / nějak se UKÁZAT. Až v poslední čtvrtině / jediné, kterou se nám za víkend podařilo vyhrát / jsme se trochu pohnuli dopředu, zkoušeli opravdu zaútočit a ne činnost jen předstírat a taky aspoň ten poslední dojem byl lepší.

Olomouc B - Žďár 21:104

Body: Hanáková 7, Kotrlová 5, Geschwinderová I. 2, Tesaříková 2, Hausknechtová 2, Svěráková 2, Doleželová 1

Olomouc B - Pelhřimov 44:76

Body: Kotrlová 9, Doleželová 7, Geschwinderová I., Poláková, Hanáková 6, Sehnalová 4, Tesaříková, Svěráková, Hausknechtová 2