STARŠÍ ŽÁKYNĚ OSK OLOMOUC

Závěrečný víkend žákovské ligy v Praze byl úspěšný a odraz tohoto úspěchu prosvítil i závěrečné hodnocení celé sezóny :

hodnocení sezóny 2011-12 v žákovské lize

Přece jen radost !               22.1.2012 "pag"

A přece se točí…hráčky tento víkend v Praze a Pardubicích předvedly velmi kvalitní výkon a ukázaly, že když se chce, tak to přece jenom jde. V Praze nás přivítala menší chumelenice a vymrzlá hala. Do zápasu jsme nastoupili nekoncentrovaně a s příliš velkým respektem. Od začátku jsme se snažili bránit pressově, abychom eliminovali vysoké hráčky soupeře, což se nám kromě první čtvrtiny podařilo. Největší zásluhu na tom měla Verča a Helča, které velmi slušně pressovali a zdvojovali rozehrávačky. Soupeřkám často zbývalo 5-8 sekund, aby postavily útok a zakončily. Prosek si mírné vedení udržoval především díky útočným doskokům, kdy se přece jenom očekávala větší dominance Báry. Také rozhodčí na tom měli velký podíl, otáčeli míče ve prospěch soupeře a pískání bylo velmi jednostranné. První poločas jsme stále tahali za kratší konec, poprvé do vedení jsme šli až 3 minuty před koncem třetí čtvrtiny. Náš útok táhla především Míša (20 bodů, TH 10/10) a Natka (20 bodů). Snahu soupeře jsme zlomili až 2 min před koncem za stavu 51:48, kdy Míša našla přihrávkou přes celé hřiště Natku a ta zakončila i s faulem.

Od nedělního zápasu už jsme moc neočekávali. Hráčky byly velmi unavené a pomlácené z tvrdého sobotního zápasu. Tentokrát jsme nastoupili bez nejmenšího respektu a po 5 minutách jsme vedli 13:6. Obranu jsme se snažili zatáhnout, abychom omezili největší zbraň Pardubic – rychlý protiútok. Sami jsme se snažili hrát co nejrychleji dopředu a využít výškové převahy Báry. Tu soupeřky ubránily jen za cenu faulů, jen škoda, že Bára nedala více košů i s faulem. Po první čtvrtině musela odstoupit pro zranění Míša. Bodově ji ale zastoupila překvapivě Verča (19 bodů). Poločasové vedení se po nástupu Pardubic rychle rozplynulo, třetí čtvrtinu jsme prohráli 25:18 a soupeřky šly do vedení. 3 min před koncem jsme prohrávali 58:60, ale s pomocí Nely a jejích 10 bodů (2 trojky) jsme zápas otočili.

V zápasech jsme neproměnili spoustu jasných šancí, bylo zde stále příliš mnoho hloupých ztrát a útočných doskoků soupeřek. Celkově ale naše hra byla velmi kvalitní a to především v obrané fázi. Útok byl kolektivní s rychlou hrou dopředu. Velmi jsme od hráček ocenili, že i přes menší či větší úrazy, chtěly hrát a za každou cenu také vyhrát. Všechny si zaslouží za předvedený výkon pochvalu.

Výsledky víkendu:

Prosek – OSK 50:61 (17:10, 10:13, 12:20, 11:18)
Body: Míša 20(10/10), Natka 20(5/7), Bára 7(5/9), Verča 7(3/8), Nela 4, Aneta 3(1/2)
TH: 24/36…67 %

Pardubice – OSK 67:75 (15:18, 12:14, 25:18, 15:25)
Body: Bára 19(11/17), Verča 19(1/3), Natka 15(1/2), Nela 15(2x3, 3/4), Míša 3(1/1), Aneta a Helča 2
TH: 17/27…63 %
Nadstavba žákovské ligy - víc problémů než radosti               11.1.2012 "pag"

Pro začátek bych si vypůjčil pár slov od prostějovského trenéra P. Buriánka: Každá hráčka je členem týmu!!! Basketbal je týmová hra a zájem týmu je na PRVNÍM místě. Začíná to na tréninku, je potřeba, abych se účastnil maximálního počtu tréninků a k tréninku přistupovala na 100 %. Jestliže je můj přístup 100% pomáhám týmu se zlepšit a další výhoda mého přístupu je i mé zlepšení individuální. V zápasech je potřeba, aby hráčky pochopily, že tým není pět hráček na hřišti, tým je celé družstvo. Je potřeba, aby holky, které jsou na hřišti, cítily podporu lavečky, čím dál se víc vytrácí povzbuzení spoluhráček. Hráčka, která nenastoupí do utkání je stále součást týmu a má možnost svým přístupem na tréninku a během zápasu toto změnit. Vše je v mých rukách, mám dvě možnosti, buď dám hlavu do dlaní a budu smutná, že nehraji, anebo ukážu tomu trenérovi, který mně nepostavil, že se ve mně spletl. Je potřeba myslet pozitivně, nevzdávat se a hlavně dát basketbalu něco navíc.

Teď trochu přímo o basketbalu:
1) problém s obraným doskokem – nebereme na záda – je to jen otázka, abychom na to mysleli a poctivě si každá svou hráčku odblokovala tělem – stačí, když se na to jedna vykašle a je práce mých spoluhráček zmařená. DOSKAKOVAT znamená, že si pro míč VYSKOČÍM. Příkladem je Verča, která i se svou výškou má díky své bojovnosti a odhodlání každý zápas nejvíce doskoků (proti Kyjovu: 9 v obraně, 5 útočných)
2) nasazení v obraně na tréninku – pokud na tréninku bráním na 60 %, v zápase budu bránit maximálně na 80 %. Další problém je, že nejsme z tréninku zvyklí na tvrdou, agresivní obranu a pak máme v zápase obrovský problém se útočně prosadit proti týmům, které tuto obranu produkují. Pokud se toto nezlepší, jako družstvo nebudeme dál výkonnostně růst.
3) přechod do rychlého protiútoku – slovo přechod je správné, protože opravdu do „rychlého“ protiútoku přecházíme. Po zisku, nebo doskoku dáme soupeři naším pomalým přechodem šanci se pohodlně vrátit do obrany. Koše z rychlého protiútoku jsou ty nejjednodušší a je naše škoda, že se o ně připravujeme. Přitom je to jen o vůli běžet.
4) návrat do obrany – jelikož kvalitní soupeři na rozdíl od nás rychlý protiútok hrají a nedají nám čas se pohodlně vrátit do obrany, je potřeba maximálně rychlý návrat.
5) vážit si míče – každý míč nám dá obrovskou práci získat. Je potřeba si míče vážit a ne se ho vlastní hloupostí zbavit. Tady ať si každý sáhne do svědomí sám, protože toho bylo o ztrátách řečeno už opravdu hodně. Zase to vychází z obrany na tréninku. Ty přihrávky, které projdou u nás na tréninku, prostě proti agresivně bránícímu soupeři neprojdou a vzniká mojí špatnou přihrávkou krásná asistence na založení rychlého protiútoku soupeře, který na rozdíl od nás rychlý protiútok hraje a dává koš zadarmo.
6) proměnění jednoduchých košů – pokud na tréninku bez obrany nedávám body z podkoše, v zápase je už nedám určitě, je potřeba se na každou střelu i při rozcvičení 100% soustředit.

Předpokládám, že všechny hráčky chtějí hrát žákovskou ligu a soupeřit s nejlepšími týmy v ČR. Proto je velmi zarážející, že některé hráčky po Vánocích řeknou, že 2 týdny jen seděly u televize a přecpávaly se. Jak potom ty tréninky mají vypadat. Jak je možné, že na otázku, zda si hráčky myslí, že čtvrteční trénink odmakaly na 100 %, odpoví kladně pouze JEDNA?? Je smutné, že kategorii 97 nikdo nechce dělat stolek a zápis. Je obvyklé, že se stolkem pomáhají hráčky z dalších kategorií. Bylo by zajímavé spočítat, kolikrát některá hráčka 97 šla pomoci se stolkem ostatním týmům. Byla by taková aspoň jedna?? Když už jsme u navštěvování dalších zápasů. Pokud to některé hráčky neví, tak v Olomouci se hraje extraliga dorostenek, tedy nejlepší možná soutěž. Hráčky jsou natolik dobré a zkušené, že nemají potřebu navštívit ani jednou do roka tyto zápasy? Zápas proti Friscu nemá cenu nějak hodnotit. I když přihlédnu ke kvalitě soupeře, tak předvedený výkon byla naprostá katastrofa.

V neděli proti oslabenému Kyjovu jsme odehráli kvalitní a vyrovnaný zápas. Všechny hráčky si za tento zápas zaslouží pochvalu a slušnou obranou došly k vítězství. Jak je snadné dávat body z rychlého protiútoku nám ukázala Verča. 6x vysprintovala do útoku a zaznamenala z toho 10 bodů. O doskoky se postarala Aneta, Bára a Verča. Velmi slušným výkonem se předvedla Kristýna Dvorská. I když udělala 9 ztrát, výbornou obranou zaznamenala 11 zisků. Bránila nejlepší hráčku hostů, v útoku odvážně rozehrávala a celkově byla nejlepší hráčkou zápasu.

OSK - Frisco Brno 30:83 (8:23, 14:38, 22:57)
Míša 6, Naty, Nela, Kája po 4, Verča 3, Aneta a Naďa po 2, Barča 1
TH: 10/3 30% % Fauly: 16

OSK - Jiskra Kyjov 64:62 (9:9, 31:27, 47:44)
Naty 12, Nela a Kristýna 11, Verča 10, Barča a Míša po 8, Aneta 4
TH: 9/6 66% % Fauly: 7
Vítězství nad Friscem = především vítězství rozumu a malá ukázka toho, jak by to v Olomouci mohlo šlapat, jen kdyby se víc chtělo               27.11.2011 "zm"

Od začátku žákovské ligy uplynulo už hodně týdnů a je škoda, že na stránkách OSK se postupnému zlepšování družstva tak málo věnujeme. Ať vyhrajeme nebo ne, myslím, že si děvčata nějaké hodnocení zaslouží - ne abychom si sem psali jen po vítězstvích. Dosáhli jsme přece dvou výher proti Javorníku, na silné soupeře typu Žďár nebo Valosun nestačíme, ale děláme krůčky dopředu. Světýlkem na téhle cestě se stala zpráva o dohodnutém hostování dvou hráček SK UP Olomouc. Připomeňme si, že hráčky tohoto dříve hodně perspektivního družstva hrají nyní v Prostějově i v Brně. Z těch, které zůstaly v Olomouci, přešly tedy na hostování do týmu žákyň OSK dvě : Naty Pokorná a Kristýna Dvorská. Svoji premiéru zvládly proti Žďáru se ctí, i když proti tomuto kvalitnímu soupeři jsme na úspěch příliš pomýšlet nemohli.

Hodně příznivců basketbalu včetně mne bylo tedy zvědavo na souboj s Friscem Brno, kde se naše družstvo žákyň mohlo představit doma téměř kompletní, chyběla jen Barča, která šetřila zraněnou nohu.

Popravdě, ten kdo přišel tak nelitoval. Viděli jsme opravdu velice slušný zápas žákovské kategorie, na obou stranách výborné výkony jednotlivců a nakonec vítězství našich barev, které se opíraly o bojovnost a nadšení, čímž čelily zkušenějším brněnským hráčkám. Velkými individualitami zápasu se staly především Míša Matušková, Naty Pokorná a nenápadná, ale o to skvělejší Verča Šulová. Je jasné, že vyjmenováním tří osobností nemůžeme skončit, nebýt zápalu ostatních, nestačilo by to. Svůj příspěvek tak přinesly také sestry Semjonovy, devíti body se podílela na střelbě Míša Kroutilová, důležité míče doskočila Týna, bojovně bránila Helča a také Naďa a Kája se snažily co to šlo. V utkání jsme začali lépe a po úvodní přetahované jsme si vybojovali malý náskok, který jsme ubránili až do přestávky s bonbónkem v podobě závěrečné trojky Míši, která padla zároveň s klaksonem.

Za poločas se ale body nepřidělují a to jsme si mohli uvědomit hned po přestávce, kdy rychlé brněnské hráčky zahájily nádhernou ofenzívu v čele s Luckou Hoškovou, mladší sestrou reprezentantky U 16 Kamily Hoškové. Rychle dokázaly vyrovnat ztrátu z prvních dvaceti minut a získat až pětibodové vedení. Dobrá obrana Míši i Naty eliminovala naši útočnou dvojici a až Kristýna svým doskokem a dvojkou z krátké vzdálenosti zvedla bíločervený prapor. Bojovnost Verči přinesla cenné míče a naše střelkyně se vrátily do utkání - obracíme skóre znovu pro OSK a zvyšujeme náskok až na deset bodů. Závěrečné minuty zvládáme přes malé zmatky / že, Naty :-)) / takticky správně a byť poslední koš patří soupeřkám, na naší výhře se už nic nezmění. Inu, více šikovných rukou, hlav a nohou pohromadě dokáže prostě lepší výsledky, mějme to všichni na paměti.

OSK - Žďár n.S. 34:82 (9:22, 19:40, 27:64)
Naty 11 / 1x1 /, Nela 6 / 4/2 /, Míša Kr. 5 / 3/1 /, Kristýna 4, Aneta, Verča, Helena, Naďa po 2

OSK - Frisco Brno 69:61 (18:13, 37:25, 49:48)
Míša M. 25 / 1x1, 2/2 /, Naty 17 / 1x1 /, Míša Kr. 9 / 2/1 /, Aneta 5 / 2/1 /, Nela 4 / 2/2 /, Verča 4, Týna 2
Úvod žákovské ligy - dvě porážky, ale se ctí

První zápasy žákovské ligy jsme odehráli proti Kyjovu a Brnu. Bohužel kvůli absenci loajality a týmové zodpovědnosti některých hráček jsme k zápasům nastoupili pouze v 7 lidech. Jaký to rozdíl oproti Helence, která s úplnou samozřejmostí nastoupila i s antibiotiky. V obou zápasech jsme se soupeřem dokázali překvapivě dlouho držet krok. Proti Kyjovu jsme ještě 2 minuty před koncem poločasu prohrávali pouze o 12 bodů. V nedělním zápase proti Valosunu jsme ve třetí čtvrtině stáhli ztrátu pouze na 11 bodů. Poté jsme ale přestali fyzicky stíhat soupeřky a projevily se problémy s fauly (v neděli Bára, Kája a Helča 4 fauly v poločase). Naším velkým problémem bylo neproměňování 100% šancí a velké množství nevynucených ztrát. Také jsme se velmi obtížně vyrovnávali s agresivním pressem Kyjova. Oba týmy byly sehranější a basketbalově vyspělejší, ale tyto naše nedostatky jsme dokázali nahradit bojovností a agresivitou. Soupeře jsme pokaždé donutili k velkému množství faulů (Brno 35 faulů, 53 TH!!!) a Valosunu se díky přísnějšímu metru rozhodčích vyfaulovaly 4 hráčky. K zápasům jsme odjížděli s menším strachem po předvedeném výkonu v Ostravě, ale i když tomu výsledné skóre neodpovídá, odehráli jsme 2 velmi dobré zápasy, hráčky se dokázaly semknout a jejich výkon nás potěšil.

Výsledky :

Jiskra Kyjov – OSK 78:42 (19:8, 20:9, 22:12, 17:13)
Bára 16(2/5), Míša 13(3/6), Kája 8(0/3), Naďa 3(1/4), Verča 2
TH: 8/22…36 % Fauly: 21:11

Valosun Brno – OSK 87:57 (23:13, 23:12, 18:14, 23:18)
Míša 15(9/13), Helča 12(2/5), Naďa 10(6/14), Bára 6(2/5), Kája 5(5/6), Verča 5(2/5), Beny 4(0/2)
TH: 27/53…51 % Fauly: 35:19

NA PRAHU LIGOVÉ SEZÓNY              5.9.2011 "zm"

Až při psaní těchto řádek mně napadlo, že jsme úspěch žákyň v podobě postupu do žákovské ligy U15 ani pořádně neoslavili, ani nepřipomněli. Bylo to úplně na sklonku loňské sezóny a uprostřed prázdninových příprav to trochu zbytečně zapadlo. Ale věřím, že si každý pamatuje druhé místo z prvního kola kvalifikace - z trutnovského turnaje, kde jako deus ex machina úřadovala Míša Matušková.

Baráž o přímý postup s Havířovem nepřinesla krásný basketbal, ale v kvalifikacích se počítá výsledek, to vždy platilo a platí stále. Ten výsledek byl nakonec jasně pro nás a po roční pauze opět budeme mít zastoupení v žákovské lize. Kromě ocenění přínosu Míši by bylo nespravedlivé nezmínit se o zlepšení hry ostatních, bez níž by ani sebelepší individuální výkon nestačil.

Před námi je tedy ligová sezóna - žákovská liga se trochu rozšířila, už to není ta prestižní soutěž pro 8 či 12 družstev, je jich hned 24 a my jsme spolu se sedmi soupeři ve skupině C, tedy v nejvýchodnější skupině soutěže. První čtyři z každé skupiny postoupí do " extraligy ", zbytek se propojí s nižšími soutěžemi, letos nazvanými " divize ". Je to nový model, vůbec není jasné, jak se případně osvědčí.

Naším cílem bude především získat zkušenosti od těch, kdo jsou basketbalově před námi - už proto, že družstvo přejde v příštím roce do kategorie U17