hlavní stránka

termíny

JUNIORKY U19 OSK Olomouc

EXTRALIGA 2019-2020

SOUPISKA TÝMU

 • Tereza Chodilová
 • Kateřina Erbenová
 • Tereza Kazdová
 • Lucka Mikulová
 • Natálie Slámová
 • Zuzana Gladišová
 • Bára Hopjanová
 • Veronika Szabó
 • Marcela Hronková
 • Lucie Čepová
 • Johanka Jurišová (host. z Javorníka)

Trenér : Pavel Gola

ÚVOD - PŘED SEZÓNOU

Květnový postup do extraligy vyvolal euforii, na kterou bude muset navázat hodně práce, aby náš start v nejvyšší soutěži nebyl jen symbolický. Tým se sešel na letní přípravě v Jeseníkách a první start sezóny byl už tradičně na Ostrava Cupu

Toto družstvo podporuje :EXL 8. DVOJKOLO

Zápas proti Slovance nemá cenu komentovat, skóre mluví za vše. Naivita kombinovaná s nemohoucností a zabedněností + některé hráčky odmítající vystoupit ze své komfortní zóny a výsledek je takový, jaký je. Opět se nám podařilo prohrát tím druhým způsobem (viz komentář s USK).

Proti Nuslím jsme předvedli o poznání lepší výkon (i když soupeř byl výrazně slabší). Celý zápas ani jeden z týmů neodskočil do výraznějšího vedení, ke konci 3Q jsme vedli o 6 bodů a v půlce 4Q ještě stav vyrovnaný. Nusle si ale výhru pohlídaly především díky vyrovnanější kvalitě hráček. V prvním poločase nás výrazně držel doskok na obou stranách hřiště (v poločase 14:4 na útočné doskoky), naopak nás srážely tragické TH a nulové střelba za 3 body, kdy jsme nebyli schopni trefit úplně otevřené střely. Výborný výkon předvedly Verča, Lucka M. a Zuzka, ale bohužel pouze tyto tři hráčky nás celý zápas držely ve hře (celkem 44 bodů z 54, 33 doskoků z 47). Především hře Verči a Lucky není moc co vytknout a pro výhru udělaly naprosté maximum. Zatím (snad) pouze tyto dvě hráčky zjistily, že jim výkony z minulých sezón v DL nebudou stačit i proti soupeřům z extraligy, a dokázaly se hře přizpůsobit a svou hru také pozvednout. Lucka zaslouží pochvalu také za to, že do zápasu přenesla věci z tréninku a svých 28 bodů dala velmi pestrým způsobem zakončování. Ocenění zaslouží také Choďa, která po nemoci šla do zápasů rovnou z postele.

Basket Slovanka - OSK Olomouc 115:40 (29:10, 33:5, 27:10, 26:15)

Sokol Nusle - OSK Olomouc 65:54 (16:16, 8:7, 18:16, 23:15)
EXL 7. DVOJKOLO

V prvních zápasech v novém roce jsme předvedli naprosto ostudný výkon. Hodnotit basketbalový výkon nelze, protože zde žádný nebyl. Zatímco USK hrálo basketbal, my jsme se zúčastnili nějakého sportu, kterému vévodí naivita, lenost a hloupost s trapností. Ano, výhru s USK asi nečekal nikdo, ale dá se prohrát se ctí, případně s dobrým pocitem, že jsme na hřišti nechali všechno, a nebo se dá prohrát tak, jak jsme předvedli v sobotu. Ještě k té trapnosti: opravdu je zapotřebí se na domácím hřišti ztrapňovat tím, že 5x nevyhodíme vůbec z autu, 5x z autu vyhodíme přímo do rukou soupeřek, dáme TH o desku, dáme 10 airballů, vyhazující hráčka místo vyhození z autu z něj vydribluje, nejzkušenější hráčka má po půlminutě hry 2 stupidní fauly? Nemyslím si. Neděle nám ukázala, že je u basketbalu potřeba občas i přemýšlet, což u některých je dosti velký problém. Je až zarážející, jak se některé hráčky po hřišti pohybují jako hloupé loutky, nejsou schopny plnit pokyny, případně správně a zavčas reagovat na situace na hřišti. Naprosto nepochopím, když v jednom útoku správně zahrajeme na postavenou zónu, proč v tom dalším to nejsme schopni zopakovat a vymýšlíme hlouposti, které překvapivě končí špatně.

Suverénně nejlepší hráčkou víkendu byla Verča, k ní se přidávala Terka. V neděli Choďa předvedla výrazně zlepšený výkon (i když horší než v sobotu to prostě být nemohlo). Na Zuzce a Lucce byl znát dlouhý herní výpadek.

OSK Olomouc - USK Praha 30:103

OSK Olomouc - Studánka Pardubice 50:82
EXL 6. DVOJKOLO

Do posledních zápasů roku 2019 jsme nastoupili ve zbídačeném stavu aktivních hráček a s absencí vysokých hráček, která byla více než citelná. Proti Havířovu jsme výrazně zaostávali na doskoku a v celkové rychlosti a důrazu – na míč i hráček bez míče. Bohužel správné odstavení hráčky pod košem (což nejlépe odvádějí Lucka se Zuzkou) za dva zápasy nebylo snad ani jednou. Ve venkovním zápase nás od debaklu zachránila přesná ruka Báry (další 2 trojky vykroucené z obroučky) a výborný výkon Marcely. Ta dokázala z tréninku přenést věci do zápasu a byla naší nejlepší hráčkou (i když úspěšnost dvojtaktů musí být lepší).

V domácí odvetě jsme výborně začali a celý první poločas jsme hráli velmi slušně. Nedokázali jsme ale být v útoku trpěliví a dodržovat celou dobu útočný systém. Naprostá tragédie byla celá 3.Q, kdy proti zónové obraně některé hráčky nevěděly, kde mají být, kam a kdy nabíhat. Slušně zahrála především Terka (stejně jak v sobotu), Marcela a také Choďa předvedla zlepšený výkon.

Celkově výkon nebyl špatný, zvlášť když se vezmou v úvahu absence a tréninkový výpadek zraněných hráček, a v některých herních činnostech došlo k dalšímu posunu.

BK Havířov – OSK Olomouc 77:51 (18:9, 24:10, 16:13, 19:19)

OSK Olomouc – BK Havířov 53:76 (20:15, 15:22, 2:23, 16:16)
EXL 5. DVOJKOLO

I když jsme proti brněnským týmům získali pouze 2 body, tak jsme navázali na zlepšený výkon z předchozích domácích zápasů. Se zdecimovanou sestavou (Zuzka, Choďa a Lucka Č. citelně chyběly) jsme v obou zápasech výborně začali (15:17 po 1.Q s KP, 3:12 v půlce 1.Q s Žabinami), ale postupem času se projevila kvalita a fyzická převaha soupeřek. Ve hře pod košem a na doskoku jsme se moc se soupeřkami rovnat nemohli. Přesto jsme v některých úsecích předváděli zlepšenou hru bez výraznějších momentů paniky či našich blackoutů. V sobotu předváděla pěknou hru Lucka (viz např. video na stránkách FB OSK), Bára v útoku s výbornou střelbou a beze ztrát, když v obraně to oproti těžším soupeřkám měla velmi těžké a také žďárské duo.

KP Brno – OSK Olomouc 71:54 (15:17, 22:12, 21:14, 13:11)

Žabiny Brno – OSK Olomouc 64:41 (11:12, 16:9, 14:12, 23:8)
EXL 3. DVOJKOLO

Ve třetím hracím kole jsme se opět potýkali se stejnými problémy co dříve – 27 a 28 ztrát, pouhých 38 a 34 pokusů za 2 body. Na Spartě došlo k mírnému optickému zlepšení. Dokud dodržujeme pokyny, tak jsme schopni hrát vyrovnanou hru - viz 17.min na Spartě 30:25, 15.min ve Strakonicích vedeme 16:20. Pak bohužel přijde úplný několikaminutový blackout a hra se nám úplně rozpadne – ztráty, panika, nedodržování útoku a z uvedeného stavu je poločas 40:28 a 26:20. Do toho bojujeme s určitou „zabedněností“ – používání pouze pravé ruky, driblování k lajně, málokdo jde do koše alespoň pro faul, přecházení střel, na doskoku hrajeme míč místo hráčky atd.

Každopádně pořád není důvod k nějaké panice a k úplně špatné náladě. Do dalších zápasů si prostě musíme zvyknout, že jsme pod tlakem, nevymýšlet, zachovat chladnější hlavu a dodržovat naučené věci a samozřejmě každá něco odebrat ze své škatulky „zabedněnosti“.

Nejlepší hráčky zápasu: Zuzka a Kača (aspoň za aktivitu a bojovnost)

BA Sparta Praha – OSK Olomouc 71:52 (23:12, 17:16, 22:12, 9:12)

BK Strakonice – OSK Olomouc 54:34 (14:13, 12:7, 18:8, 20:6)
EXL 2. DVOJKOLO

Ve víkendových zápasech jsme ukázali, že není prohra jako prohra. Proti Nuslím jsme předvedli jeden z nejostudnějších výkonů vůbec. Pomalá a špatně postavená obrana, neexistující doskok, naprosto stupidní ztráty, neochota hráček něco s hrou udělat, neproměňování jasných příležitostí, které Nusle vzápětí trestaly rychlým protiútokem. Jedním slovem: ostuda.

Nejlepší hráčka zápasu: Lucka Č. (jediná kladné hodnocení)

Proti Slovance, jednomu z favoritů extraligy, jsme podali o poznání lepší výkon. Do zápasu jsme vstoupili špatně (po 3 minutách 2:11), ale od té doby došlo k velkému zlepšení v obraně (správné ustoupení ze slabé strany i výpomoc) a v útoku se nám lépe dařilo hýbat s míčem (škoda neproměnění otevřených střel za 3, Choďa pěkné asistence). Opět nás extrémně trápily ztráty (sobota 25:13, neděle 32:15) a dokud jich budeme produkovat takové množství, tak vyhrát nemůžeme. S tím souvisí více snadných košů soupeřů, výrazný rozdíl v počtu střel na zápas (53:66 a 53:75), únava obrany atd. Velkým rozdílem mezi týmy ale byl v rychlosti startu na míč a v důrazu při zakončování. V tomto nás zatím předčily všechny týmy a my si musíme co nejrychleji na tuto úroveň basketbalu zvyknout. Vše je prostě rychlejší, tvrdší a to, co by nám prošlo v DL, tak v EL neprojde (včetně přihrávek). I když jsme se Slovankou prohráli, tak to byla přece jen jiná prohra než ta sobotní, a na takovém výkonu bychom už mohli stavět dál.

Nejlepší hráčka zápasu: Natka

OSK Olomouc – Sokol Nusle 51:68 (12:22, 13:14, 11:14, 15:18)

OSK Olomouc – Basket Slovanka 52:64 (16:20, 10:19, 13:13, 13:12)
EXL 1. DVOJKOLO

Od prvních zápasů v extralize U19 a konfrontace s nejlepšími juniorskými týmy, jsme úplně nevěděli, co máme očekávat.

Proti Studánce jsme nastoupili bez respektu s aktivní hrou v obraně i útoku a v půlce čtvrtiny jsme vedli 11:2. Postupem času se ale naše hra stávala kostrbatější a statická. K tomu jsme začali produkovat naprosto stupidní ztráty (celkem 23), které nebyly zapříčiněny agresivní obranou soupeřek. Jediné aktivní hráčky byly Verča se Zuzkou (ale ta úspěšnost zakončování!!), které nás držely ve hře a především Verča hrála výborně. V druhém poločase se k nim také konečně přidala Lucka M. a díky nim jsme se stále drželi na dostřel. Ještě 5 minut před koncem byl stav 48:45, ale 3 ztráty v řadě rozhodly o výsledku. V obraně jsme až na pár chyb nepracovali špatně, ale pokud takovýto zápas chceme vyhrát, tak v útoku potřebujeme rozhodně kvalitnější výkon od našich malých hráček.

Nejlepší hráčka zápasu: Verča

Proti USK jsme chtěli podat bojovný výkon a především, abychom se za naši hru nemuseli stydět. To ale rozhodně neplatilo v úvodu zápasu: 5 minut hry a skóre 2:14. Je jasné, že s USK se jednoduše nemůžeme měřit, ale přece jen nemusíme být na hřišti trapní (17 ztrát za poločas…to jako vážně??). V dalších částech zápasu jsme se přece jen probrali a díky obraně podávali lepší výkon. V zápase obstály všechny naše vysoké hráčky. V obraně řešily kiksy našich malých hráček a v útoku se jednoduše snažily. Nad všemi vynikala Lucka Č., když výborně bránila, sbírala doskoky a v útoku prostě hrála chytře a nebojácně. Velkým problémem byl ale výkon všech malých hráček (obrana: Choďa, Bára, Marcela, útok: všechny až na pár pěkných akcí Báry a Verči) a rozhodně od nich potřebujeme lepší hru. Když vezmeme v úvahu celkový výsledek, tak s bodovým rozdílem a počtem obdržených bodů můžeme být určitě spokojeni. To ale neplatí o herním projevu. Celkově vzato jsme ale v prvních zápasech obstáli a věřím, že v dalších extraligových kolech budeme důstojnými soupeři.

Nejlepší hráčka zápasu: naprosto suverénně Lucka Č.

BK Studánka Pardubice – OSK Olomouc 64:52 (10:14, 16:11, 17:12, 21:15)

USK Praha – OSK Olomouc 71:37 (16:7, 23:13, 21:6, 11:11)
OSTRAVA CUP

Na turnaji v Ostravě jsme odehráli 6 zápasů, z toho bylo 5 opravdu kvalitních a 2 supertěžké. I když všechny zápasy dopadly podle „papírových předpokladů“ (vyhráli i prohráli jsme to, co měli), tak s celkovou bilancí 4-2 a 3. místem můžeme být spokojeni, když vezmeme v úvahu rovnoměrné rozložení minut mezi všechny hráčky.

Snažili jsme se ale především o nacvičení nových věcí v obraně i útoku, sehrát se mezi sebou a nalézt dvojice/trojice, které spolu budou nejlépe fungovat. Na turnaji nám vázla střelba TH (trojková velmi slušná), doskakování a větší agresivita. Útok správně dirigovala Choďa a je „mozkem“ týmu (je ale až příliš velký rozdíl ve hře když je hřišti a na lavičce). Občas to chce ale více „sobeckosti“ při zakončování. Naši kvalitu výrazně zvedly obě hráčky ze Žďáru, obě odehrály povedený turnaj. Milým překvapením byly výkony Lucky Č., především zápasy proti SBŠ a Havířovu odehrála na výbornou.

I když je hodně na čem pracovat, tak zatím s prací obrany i útoku převládá mírná spokojenost.

OSK – Trnava 65:45 (16:12, 16:16, 15:7, 18:10)

Kazdová 12(1x3, 1/2), Slámová 12, Mikulová 10(4/6), Chodilová 10(2/6), Szabó 7(1x3, 0/1), Hronková 5(1x3, 2/4), Erbenová 4(2/4), Jurišová 3(3/4), Čepová 2, Trnková, Hopjanová 0

OSK – Basket Ostrava 84:39 (20:11, 20:10, 24:8, 20:10)

Chodilová 13(3x3), Szabó 11(1x3), Mikulová 11(1/2), Kazdová 10(1x3, 1/3), Čepová 8(1x3, 1/2), Slámová 8, Hronková 6(1x3, 1/3), Trnková 6, Erbenová 4, Jurišová 4(0/2), Hopjanová 3(1x3)

OSK – SBŠ 66:45 (13:11, 16:15, 19:5, 18:14)

Čepová 11(1/2), Erbenová 10(4/6), Slámová 10(2x3, 2/2), Mikulová 9(1/3), Hopjanová 7(1x3, 2/2), Chodilová 5(1x3), Kazdová 5(1/2), Jurišová 4, Szabó 3(3/6), Trnková 2, Hronková 0

OSK – Havířov 60:70 (12:21, 17:13, 16:17, 17:15)

Čepová 14, Mikulová 11(7/8), Slámová 10(2/2), Chodilová 8(2x3), Kazdová 5(1x3), Erbenová, Trnková, Hronková 4, Hopjanová, Jurišová, Szabó 0

OSK – Klatovy 60:52 (14:12, 21:10, 16:15, 9:15)

Hronková 14(1x3, 1/1), Kazdová 10(2x3), Hopjanová 9(3x3), Mikulová 8(2/3), Slámová 7(1x3), Čepová 6, Szabó 2(0/2), Chodilová, Jurišová 2, Erbenová, Trnková 0