HLAVNÍ STRÁNKA

KADETKY U17

ŽÁKYNĚ U15

MINIŽÁKYNĚ U13

MINIŽÁKYNĚ U12

MINIŽÁKYNĚ U11

MINIŽÁKYNĚ U10

MINIŽÁKYNĚ U9

TERMÍNY

KONTAKTY


ÚVOD - PŘED SEZÓNOU

Po loňské sezóně, kdy jsme "stvořili" U13, doufáme v kvalitní pokračování týmu, který ze dvou třetin tvoří sice mladší hráčky, ale který prokázal, že potenciál v sobě určitě má. Pro děvčata 2011 to bude náročný rok, vyžadující sebezapření a vůli.

TRÉNINKY
Úterý 17:00 hala SŠP
Středa 18:30 ZŠ Stupkova
Čtvrtek 18:30 zdrav.škola
Pátek 17:00 hala SŠP
EL - 7. A POSLEDNÍ KOLO

PŘEVLÁDÁ ZKLAMÁNÍ

Pokud jsem doufal, že se necháme inspirovat Francií a sehrajeme lepší zápasy, tak v tom ohledu přišlo jen zklamání. Věty z minulých hodnocení by se daly kopírovat - o odolnosti a nevzdávání se, o pozornosti, o neuvěřitelných ztrátách .. Ano, hráli jsme - jako tři čtvrtě sezóny - bez klíčové hráčky a v malém počtu, ale čekal jsem prostě víc.

Sobotní zápas měl úroveň školního basketbalového zápasu neregistrovaných mezi 7.A a 7.B. Bohužel ani na této úrovni jsme nedokázali uspět a zápas, který se vůbec neměl do prodloužení dostat, jsme - podruhé v sezóně - na Trojhalí prohráli. Velká škoda, že není video, protože míče, které jsme my dokázali ztratit, resp. dopravit do autu vlastníma rukama (i nohama), takové míče dosud v dějinách basketbalu ještě nikdy zaznamenány nebyly. Zápas odehrála velmi dobře Nikola, i když právě za ní jdou bohužel dvě z klíčových ztrát. Menší Adéla byla první poločas ještě na malých koších v Olomouci a až ve třetí a čtvrté čtvrtině dala 12 bodů včetně TH 4/4. Neměli jsme cíl "zvítězit", ale "nevypadat trapně", bohužel se nám ho dost často splnit nepodařilo.

Basket Ostrava - OSK Olomouc 66:64 p.p.

Zamykalová 27 - 12/10, 1x3, Kárová 12 - 4/4, Myšíková 9 - 3/1, Bílová 6, Ambrožová I 4, Kmeciková, Ambrožová E a Lorencová po 2, Čechová

Stín sobotní porážky, ale hlavně otřesného výkonu se nad námi vznášel i na SBŠ a nepodařilo se nám se z něj vymanit. I tady byly k vidění podobné momenty - průlet míče rukama, rozražení rukou jako by na ně dopadl granát, neohrabanost a místy katastrofální zakončení dvojtaktů.

Opět tíha zápasu ležela na Nikole, která bohužel už tradičně nezvládala závěr kondičně (uznávám, že po odstoupení Týny byla na většinu věcí sama). Až ve druhé polovině utkání našla trochu energie Veronika, jinak Nikče zbyla jako pobočník jen Áďa, i ta už notně unavená. A neodpustili jsme si sundání nohou z pedálů v posledních dvou minutách - vždyť je to jedno? Opravdu je?

SBŠ Ostrava - OSK Olomouc 84:47

Zamykalová 14 - 7/3, 1x3, Kárová 10 - 2/2, Bílová 10 -3/2, Myšíková 7 - 2/1, Ambrožová I 2, Kmeciková 2, Ambrožová E, Lorencová, Čechová
EL - 6. DRUHÉ PŮLKOLO

BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID

- a bylo by jich ještě hodně - těch příběhů, kdy se hrdinové ocitli v beznadějné situaci, ale nevzdali to. Tohle nám chybělo a chybí často - podléháme únavě, nepříznivému průběhu zápasu, všechno je to pochopitelné, ale respekt zaslouží ten, kdo se nevzdá. My dokážeme ve druhé polovině soutěže snížit rozdíly (už to nejsou ty 100+), ale nedokážeme vybojovat ještě kousek, který chybí. A tak místo o čtyřicet končí zápas o padesát, i když by nemusel. Jak je všechno relativní, ukazuje postřeh jedné dřívější baskeťačky OSK při rozcvičce:"..ale není vás moc, co? jenom deset" . Deset byl přitom pro nás skvělý počet, ke kterému hlavně přispěla Anička Bednářová, která ochotně přijela doplnit počet po svých dvou zápasech v Ostravě dopoledne.

Druhý tým tabulky a kandidát na medaili pochopitelně nepřipouštěl žádné pochyby o svém vítězství, i když jeho hráčky zahazovaly jednu šanci na koš z krátké vzdálenosti za druhou, ale střídáním nám přece jen dal šanci něco ukázat - tu využila nejvíc Veronika, částečně i Nikola, i když u ní je to vždy boj s kondicí. Odvahu ukazuje často i Adéla, určitě se už těší, jak zapracuje na technice, aby něco ze svých ne špatných pokusů taky proměnila. Týna a Lenka už vyhlížejí odpočinek na konci sezóny, potřebují ho jako sůl.

OSK Olomouc - Sadská 35:85

Bílová 12, Zamykalová 10 - 2/2, Lorencová 9 - 1x3, Ambrožová I 3 - 1x3, Kárová 1 - 2/1
VELIKONOČNÍ INTERMEZZO (FRANCIE)

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě dál, tam, kam už ani žádný polský kamion nejezdí, leží město Saumur na krásné a široké řece Loiře. Už popáté se stalo cílem našich velikonočních cest (2004, 2005, 2011, 2014 a 2024). Po své třetí návštěvě tohoto basketbalového místa, jsem napsal text o zážitcích z turnajů ve Francii ( je k přečtení zde ). Mnohé z toho platí stále a zřejmě trvale, mnohé se ale změnilo. To základní na turnajích v Saumur zůstává stejné - turnaj pro 10 týmů dívek a 10 týmů chlapců, letos ročníku 2009/10. My jsme si troufli jet na tenhle turnaj s týmem o rok mladším, nelitujeme toho, i když věkový a zkušenostní rozdíl byl - zvlášť proti výběrovým týmům - hodně velký.

Naše cesta byla nejen basketbalová, ale i kulturně poznávací a ta část se povedla dokonale - poznali jsme evropskou metropoli Štrasburk a jako kontrast lotrinské městečko Wasselonne, kde jsme bydleli dva dny, zastavili jsme se v Orléans, kde jsme zjistili, že v centru nevedou potraviny, prošli jsme samotný Saumur s jeho malým středem kolem kostela sv.Petra a taky nábřeží Loiry (k zámku nám to letos nějak nevyšlo). Při cestě zpět jsme se už rozdělili na podskupiny, takže nevím, jak ostatní, ale my jsme se zastavili na prohlídku zámku ve Fontainebleau s napoleonskou expozicí (děvčata to ale ještě ve škole "nebrala"). Závěrečný nocleh v Pont-a-Mousson byl nahlédnutím do interiéru kláštera premonstrátů (musíme zjistit, kdo to jsou). Francie je něco jako Itálie "light" - můžete fotit skoro pokaždé a vždycky je někde něco hezkého.

Basketbalová část se odehrávala ve čtyřech halách ve městě, závěrečné zápasy pak na hlavní z nich, kam dorazilo na 300-400 lidí a ozbrojená ochranka kontrolovala batohy. My jsme se potkali s výběrem Bruselu- vlastně jako RV U15 u nás - s pozdějšími vítězi z TOP basketbalového města Angers, se soupeřkami z Tarbes a s týmem, který pocházel až od Atlantiku z místa Poiré sur Vie, což Google přeloží jako "hruška na cestě". V sobotu večer pak zápas proti domácímu SLB49. Popravdě, ten jediný byl vyrovnaný a my jsme ho nakonec šťastnou střelou Natky Svobodové vyhráli o tři body. V nedělních utkáních ( Tarbes a Poiré) jsme už hráli bez větší Nikči a bojovali víc s únavou z prostředí, z chladu, z jazykových bariér a z nepřítomnosti maminek. Škoda, že v tom překonávání únavy jsme nenašli v sobě víc vůle. Hodnotit hru nemá příliš smysl, jednak byly zápasy kratší, jednak ovlivněny úpravami pravidel, které jsme museli vstřebat a ještě jsme museli zapracovat děvčata z Bruntálu, se kterými jsme strávili jen tři tréninky. Snaha většinou zůstávala, ale ukázalo se, jak mělké jsou kořeny našich dovedností - a to i těch základních (přihrávka, driblink).

Odvážíme si ale jistě zážitky, zkušenosti, poznatky, dojmy, kontakty a to se cení. Přijemně překvapila schopnost děvčat komunikovat v cizím jazyce (proti minulým letům výrazné zlepšení), zvládání nezvyklých situací a vystupování. Působili jsme sympaticky, i když jsme basketbalově občas zaostávali - no a co? Škoda, že nebyla dlouhodobá týmová soutěž ve střelbě trojek o desku, byli bychom velkými favority :) Tak kam vyrazíme příště?
EL - 6. PŮLKOLO

NENÍ PÁTEK JAKO PÁTEK

Předehrávka s Hradcem proběhla vcelku klidně, aspoň tedy z naší strany. Soupeřky tentokrát začaly dost nesoustředěně a umožnily nám držet se ve vedení celou první čtvrtinu, kdy jsme dali favoritovi 18 bodů! Pak se pochopitelně projevila dominance hradeckých hráček, ale přece jen obraz hry (místy) a číselný výsledek vypadají už trochu jinak než v zimě.

Občas jsme si dokázali přihrát "just in time" - tedy ne splašeně ještě před obranou, ale naopak až za její linií, kdy spoluhráčka už jen donese míč do koše. Velmi dobře odehrála utkání menší Nikola, zase o malý kousek aktivnější byla malá Áďa a ostatní nepropadaly. Že by se (v kontextu s výsledky U13) po roce a půl začaly projevovat návyky v postupném útoku ?

OSK Olomouc - Sokol HK 55:91

Zamykalová 17 - 7/5, Kárová 11 - 6/3, Bílová 6, Zahradníčková 6 - 1x3, 1/1, Lorencová 5 - 4/3, Kmeciková 5 - 2/1, Myšíková 3 - 4/3, Ambrožová I 2,
EL - 5. KOLO

ZATÍM STÁLE NIC :)

Brněnské zápasy byly pochopitelně rozdílné - v sobotu jsme neměli téměř žádnou šanci hrát aspoň trochu vyrovnaně - to ale neznamená, že musíme nebo máme právo hrát bez soustředění nebo energie. Soupeři jsme jako obvykle darovali desítky míčů, některé tak dětinským způsobem, že se to ani nezdálo možné. Malé zlepšení a drobnou pochvalu zasluhovaly menší Nikola za trochu přehledu proti pessinku a Veronika za poslední čtvrtinu v obraně. Přemýšlím, jak dlouho bude ještě trvat, než si zautomatizujeme, že

- přihrávka "trčením od prsou" už prakticky neexistuje ( tedy všechno vrchem nebo o zem)

- otočit se zády do směru útoku znamená, že hraji se soupeřem

- zvednout míč nad hlavu může jen hráčka od 180 cm výš

- tzv. "nájezd" do pěti vyšších obránců končí většinou v kotrmelcích

- bez dobře zvládnuté střely zvenku se už ani v této kategorii hrát dobře nedá.

V neděli se hrál v prvních třech čtvrtinách nezajímavý zápas plný chyb na obou stranách, který úrovní do extraligy nezapadal. Když už se zdálo, že za stavu 49:40 pro domácí utkání nějak doklopýtá do konce, byli jsme to přece jen my, kdo závěru dal trochu šťávy - asi jako když do nudného bylinkového čaje vlejete lžíci medu. Aktivita v obraně a zčistajasna objevená nebojácnost nás dovedly až k vyrovnání na 49:49. Loterie posledního koše nám už nevyšla, ale těchhle pět minut bylo docela pohledných. Za první tři čtvrtiny jsme si ale vítězství - objektivně vzato - nezasloužili.

Žabiny Brno - OSK Olomouc 106:15

Zamykalová 6 - 2/2, Myšíková 4 - 2/2, Lorencová 3 - 4/3, Zahradníčková 2, Kmeciková 0 - 4/0

KP Brno - OSK Olomouc 51:49

Zahradníčková 19 - 3x3, 4/2, Zamykalová 11 - 7/5, Myšíková 6 - 1/0, Lorencová 5 - 6/3, Kárová 4 - 4/2. Bílová 2, Kmeciková 2 - 4/2,
EL - 4. KOLO

DVAKRÁT PODOBNĚ - PRO NÁS CHVALITEBNĚ

Dva "dvojičkové zápasy" s Pardubicemi měly opět jasného favorita a my jsme si snažili dávat nižší, a i tak hraničně splnitelné cíle.

Pohledem skóre to byly "běžné" zápasy, jakých je každý víkend v basketbalových soutěžích přehršel, pohled na hru už tak příznivý nebyl, občas jsme propadali, jako by se hrálo na podlaze z překližky. Hráčkou víkendu byla jistě menší Nikola, která skoro sama táhla utkání v Pardubicích a i v neděli - při tom všem - si zvládla zachovat chladnější hlavu než spoluhráčky. Jinak v sobotu bylo na menší Adéle a Týně znát, že jsou ještě v duchu na kopci ve sněhu, v neděli se vše malinko zlepšilo, i když Týnin kotník nás zase zabolel. Soupeř nás převyšoval v počtu funkčních hráček, výškou, hmotností, vyhraností a tedy vlastně skoro vším. V neděli jsme měli šance i na čtyřicet bodů, ovšem některé šoupáky jsme trestuhodně zazdili jako hříšné jeptišky. Hezkým překvapivě pozitivním jevem byly trestné hody 4/4 menší Adély.

Studánka Pardubice - OSK Olomouc 77:28

Zamykalová 12 -4/0, Myšíková 5 - 4/3, Zahradníčková 5 - 1x3,Bílová 3 - 2/1, Lorencová 2, Kárová 1 - 2/1, Kmeciková 0 - 2/0, Pokorná 0, Hutníková 0

OSK Olomouc - Studánka Pardubice 34:79

Zamykalová 9 - 4/1, Myšíková 6 - 3/2, Zahradníčková 6 - 5/2, Kárová 4 - 4/4. Bílová 3 - 2/1, Hutníková 2, Kmeciková 2 - 2/2, Lorencová 2, Pokorná 0
EL - 3. KOLO

aneb NEDOKONČENÁ a taky BEZVA NÁVRAT

Začnu od konce, nedělní zápas se neodehrál pro vodu na ploše ( špatná izolace střechy), což byla škoda, protože - i ve světle sobotního zápasu - bychom si asi s Basketem Ostrava mohli hezky zahrát.

K hodnocení tedy jen sobota: hlavním bodem u nás byl návrat Nikči po zranění, který se - i přes trochu obav - vydařil. Konečný rozdíl je trochu klamný, zkorigovali jsme skóre až v závěru ( Týna 3+1 :) ), ale přestože o výhře hostí nikdo nepochyboval, nebyl to občas špatný pohled. Víc jsme uplatnili spolupráci dvojic na perimetru a nebýt občasných fatálních záseků a dělostřeleckých pokusů, mohlo to být ještě lepší. Zase se o kousek víc osmělila menší Áďa, Veronika statečně bojovala a Iva předvedla dvě výborné asistence při hoď a běž.

OSK Olomouc - SBŠ Ostrava 56:66

Zahradníčková 14 - 2x3, 2/2, Lorencová 13 - 1x3, 6/2, Kmeciková 8 - 2/0, Myšíková 8 - 2/2, Kárová 6 - 4/2, Zamykalová 4, Bílová 3 - 2/1, Ambrožová I a E. 0
EL - 2. KOLO

Máme za sebou nejdelší a pro některé první "přespávací" víkend. Utkání s dalšími kandidáty na medaile měla jednoznačný průběh a prosazovali jsme se jen velmi sporadicky. V neděli se ukázalo, že největší problémy nejsou až tak v útoku jako spíš v obraně. Jednak jsme fyzicky slabší a soupeřky nás mnohdy neberou ani jako nějakou překážku, jednak jsme ale i nepozorní v zavírání mezer a do třetice se neumíme dobře vyrovnat s bojem pod košem, kde často soupeřky zakončují na čtyřikrát, zatímco my jen tak po "zajíčkovsku" hopkáme vedle nich.

Samozřejmě jsme dopláceli na nízký počet a nemožnost střídání, ale po dlouhé době se dá říct, že i 2011 občas zahrály nějakou tu kombinaci "hoď a běž" nebo dokonce seběh do backdooru.

Hradec Králové - OSK Olomouc 101:22

Kárová 10 - 8/4, Zamykalová 6, Lorencová 3 - 4/3, Myšíková 3 - 2/1

BK Sadská - OSK Olomouc 107:30

Lorencová 7 - 5/3, Zamykalová 6, Kmeciková 4, Bílová 4, Pokorná 4 - 2/2, Myšíková 4, Šupová 3 - 4/3,
EL - 1. KOLO

Jen heslovitě:

za daných okolností jsme byli bez šance - oceňuji statečnost Adély a Veroniky (ukázaly, že odolnost se dá zvyšovat) - uznání menší Adéle (jako téměř jediná v neděli představovala nějakou aktivitu) - chápu, že měřit se s nejlepším týmem v ČR je těžké, ale je absolutně nutné, aby 2011 přidaly úplně ve všem (občas to vypadalo, že mezi nimi a soupeři jsou čtyři roky rozdílu) - Týna i Áďa mají brát střelbu jako přirozenou součást hry a nejen jako záchrannou brzdu v posledních vteřinách útoku - musíme se vracet pořád k základům (ale vnímáme to?)

OSK Olomouc - KP Brno 28:53

Bílová 9 - 2/1, Lorencová 8 - 4/2, Kárová 6 - 4/2, Myšíková 3 - 2/1, Kmeciková 2, Ambrožová I 0 - 4/0, Šupová 0 - 2/0, Ambrožová E, Hutníková, Pokorná 0

OSK Olomouc - Žabiny Brno 17:120

Kárová 5 - 6/3, Lorencová 4 - 6/4, Šupová 3 - 2/1, Bílová 2, Ambrožová I 2, Kmeciková 1 - 2/1, Ambrožová E 0, Pokorná 0
ZÁVĚR ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Poslední zápasy už o ničem z hlediska postupu do EL nerozhodovaly, ovšem zadarmo jsme prohrát nechtěli. Zápas s Havířovem byl kopií toho venkovního s horším závěrem - tentokrát jsme neměli Nikolu aby nám pomohla a opět vypadla menší Nikča - jen tentokrát už dřív a kvůli zranění. Od druhé čtvrtiny jsme už ztráceli dech - obrazně i skutečně. Určitě se projevily změny v tréninku během dvou týdnů, kdy jsme se věnovali jiným věcem, než týmové spolupráci. Mohli jsme pochopitelně zabetonovat obranu, ale snažili jsme se dohrát zápas především v útoku. Bohužel ani Týna ani Lenka nedokázaly po střídání už znovu nastartovat to, co od nich běžně vídáme. Na menší Adéle už byl čtvrtý zápas za víkend znát, přesto odehrála velmi dobře a tentokrát jde pochvala i starší Adéle - a nejen za snahu, i za bodový příspěvek.

V neděli jsme se docela překvapivě ( už bez obou NIkol a s Adélinou zraněnou rukou ) drželi první čtvrtinu, pak ale soupeřky uplatnily větší počet i fyzickou, hlavně výškovou převahu. Přesto některé ztráty nebyly nutné a jdou na účet s názvem "Rezignace" - to mrzí.

OSK Olomouc - BK Havířov 68:74

Kárová 17 - 6/3, Lorencová 17, 2/1, Kmeciková 12 - 10/2, Zamykalová 8 - 8/2, Myšíková 4 - 4/0, Bílová 4 - 1/0, Šupová, Ambrožová I, Pokorná po 2, Čechová

OSK Olomouc - Basket Ostrava 34:86

Lorencová 9 -1x3, Kárová 7 - 5/3, Myšíková 6 - 4/0, Kmeciková 6, Šupová 5 - 5/3, Bílová 1 - 4/1, Čechová, Ambrožová I - 2/0
PRODLOUŽENÝ CESTOVNÍ VÍKEND JSME ZVLÁDLI NA ŠEST

Tedy na šest bodů, samozřejmě. Zápasy se rozvrhly od nejtěžšího k nejlehčímu, ale i tak to bylo dost náročné - už jen to ranní vstávání. Pochvala jde tedy celému týmu, ale i doprovodné skupině rodičů za spolupráci, organizaci a podporu. Postup do EL je docela úspěchem, zvlášť když velkou část zápasů hrajeme bez hlavní opory.PÁTEK

Ve Frýdku (vlastně je to v Místku) nás čekal soupeř, který určitě nechtěl nic odevzdat zadarmo. Posílen dvěma vítěztvími nad béčkem Ostravy byl vlastně pořád ještě ve hře o postup. Začátek vyšel domácím lépe, my jsme působili dost zakřiknutě a místy nejistě a tak až v úplném závěru nájezd Veroniky a hezká střela menší Ádi téměř srovnaly skóre. Ve druhé Q naše trojice Veronika, Týna a Lenka ale dokonale přehrála vlastně jedinou domácí hráčku v této slabší sestavě a náskok 12 bodů nás uklidnil. Zakolísali jsme ještě ve třetí čtvrtce, kdy s menšími potížemi s kotníky musely na lavičku krátce po sobě Adéla a Lenka (naštěstí už trochu té odolnosti máme, takže se vrátily zpět do hry). Tři - jako často zbytečné - fauly ohrožovaly i Nikolu a hrozil "havířovský scénář", ale vzpamatovali jsme se a poslední čtvrtku už dohráli v klidu. Zvlášť Lenčiny akce byly výstavní a právem si získaly pozornost kameramana.

BK Frýdek-Místek - OSK Olomouc 42:59

Myšíková 14, Lorencová 13 - 1x3, Zamykalová 10 - 8/2, Kárová 6, Bílová 6, Pokorná 6, Ambrožová I 2, Kmeciková 2, Šupová, Ambrožová E., Mlčáková 0SOBOTA

Utkání v Bruntále mělo být určitě jasnější záležitostí, ale od loňska pozorujeme pořád, jak se bruntálská děvčata lepší. Odvážně brání, chodí za odraženými míči a přestože jejich střelba je zatím málo úspěšná, dokážou obejít svou soupeřku (zvlášť pokud brání tak stojatě jako některé 2011). V zápase nám vycházely úvody čtvrtin, pak jako bychom se spokojovali s dosaženým. Po dobrém a celkem soustředěném úvodu přišla druhá čtvrtka, kde jsme od 14. do 20. minuy prohráli 6:12. Ve třetí čtvrtině opět dobrý úvod, ale to bylo všechno. Od dosažení dvacetibodového rozdílu jakoby se utkání už jen dohrávalo.

BK Bruntál - OSK Olomouc 44:67

Zamykalová 18 - 8/2, Myšíková 14, Kárová 11 - 2/1, Lorencová 10 - 2/2, Kmeciková 4, Ambrožová I 4, Pokorná 2, Ambrožová E 2, Bílová 2 - 6/2, Čechová 0NEDĚLE

K zápasu se toho nedá moc napsat, u domácích se sešlo jen minimum (asi těch zodpovědných) hráček, které se snažily a občas dokázaly, třeba kapitánka s číslem 5 - i ukázat něco basketbalu, ale pochopitelně nemohly stačit. My jsme hráli místy v 2011 sestavě, která si ale nevěděla příliš rady s postavenou obranou pod košem. Naopak obě střelkyně trojek (NIkča a Týna) si to užily - celkem deset úspěšných pokusů, pravda naprosto bez obrany.

Panter Javorník - OSK Olomouc 4:121

Lorencová 31 - 6x3, 1/1, Zamykalová 25 - 4x3, 4/3, Myšíková 14, Pokorná 11 - 6/1, Kmeciková 10, Bílová 9 - 2/1, Ambrožová I 8, Mlčáková 6, Šupová 6 - 6/4, Čechová 1 - 2/1,
TŘI BODY? CELKEM TAKY TAK NA TROJKU

Samozřejmě že jsme v oslabené sestavě na víc pomýšlet úplně nemohli, takže jakoby splněno. Ovšem pokud hodnotíme obraz hry, pak nelze nemít hodně výhrad. Málo rychlosti, málo živosti, málo nápadů - částečně důsledek toho, v jakém počtu trénujeme. V sobotu jsme si udržovali nevelký náskok a jen jednou jsme zakolísali, když ve 3.Q soupeřky dotáhly až na pět bodů. Pochvala jde Nikole, která překonala svou obvyklou rezignovací krizi, zvedla se i za pomocí dvou proměněných šestek a přidala další body, čímž pomohla utkání definitivně rozhodnout. Celý zápas nás trápily obvyklé nešikovnosti jako chytání míče a zakončení, naštěstí ani soupeřky neoplývaly nějakou velkou mírou přesnosti.

Neděle pak byla rozhodnuta vlastně už při rozcvičce, kdy se k nehrající Nikole přidala ještě kulhající Lenka (nicméně všechna čest za to, jak statečně odehrála svých 12 minut). Ještě tak první čtvrtina šla, kdy soupeřky těžily z neskutečně náhodných střel, pak se ale prosadila jejich výšková a dovednostní převaha. Celý zápas táhla vlastně střelecky jen Nikola, občas se přidala mladší Adéla, ale na ni už potom bylo všeho moc.

OSK Olomouc - SBŠ Ostrava B 65:40

Zamykalová 18 - 4/2, Lorencová 16 - 1x3, 2/1, Kárová 9 - 2/1, Myšíková 7 - 2/1, Bílová 7 - 2/1, Ambrožová I 4, Pokorná a Kmeciková po 2, Čechová a Šupová 0.

OSK Olomouc - SBŠ Ostrava 50:104

Zamykalová 19 - 4/3, Kárová 9 - 6/3, Myšíková a Kmeciková po 6, Ambrožová I 4. Pokorná, Bílová a Lorencová po 2, Šupová a Čechová 0
HURÁ DO ÚTOKU!?

Celkem 150 bodů v utkání U14 na normálně velkém hřišti - to není na pochvalu pro obranu ani jednoho týmu. Jinak šlo o takové pohodové utkání, ve kterém domácí rozhodly hlavně větší rotací (navíc umocněnou po zranění Nikoly) - škoda, byli bychom více konkurenceschopní - my jsme se pak na výsledku podíleli především ztrátami, po kterých následoval jednoduchý koš - hlavně přihrávky na osu hřiště musíme vylepšit. Na druhou stranu jsme dokázali rozpohybovat obranu soupeře občas dobrými náběhy - jen nám pořád chybí víc předvídavosti, kterou snad získáme časem zkušeností. Pořád si musíme připomínat, co je hlavním prvkem našeho útoku - pohyb tří a více hráček, ne sice zdánlivě odvážné, ale často k neúspěchu odsouzené individuální akce. Z pohybu nejvíc vytěžila Lenka, která nás držela nad vodou ve 3.Q. - vždyť ještě ve 27.minutě to bylo o čtyři body. Poprvé se dají pochválit i některé mladší hráčky - tentokrát Berenika a Verča, stále vidím rezervy v menší Adéle - a to i přes její výborné momenty.

SBŠ Ostrava - OSK Olomouc 87:63

Zamykalová 18 - 11/8, Myšíková 15 - 2/1, Kárová 12 - 4/2, Pokorná 6, Lorencová 6, Ambrožová I 2, Bílová 2, Zahradníčková 2, Kmeciková a Ambrožová E 0
JEDNOU NAHOŘKLÉ DRAMA S POCHVALOU A JEDNA SMUTNÁ TRAGIKOMEDIE

Hodně obtížně jsme skládali opět sestavu pro U14 a tak dík Veronice za to, že pochopila a zvládla oba zápasy a Elišce, že nás doplnila na téměř minimální počet. V průběhu víkendu se ukázalo, jak to bylo potřeba. Hráli jsme v malém počtu už třetí utkání v pěti dnech spolu s cestováním a pro některé hráčky už toho bylo příliš. Po úspěšné středě, kdy jsme trochu až nečekaně přehráli "béčko" Ostravy jsme v sobotu odehráli těžké utkání s Basketem Ostrava - odehráli jsme ho statečně a chyběl nám jeden koš k udržení náskoku do konce. Zbytečně odevzdaná pětiminutovka v první čtvrtině - 0:12 - zdánlivě rozhodla, ale ve třetí čtvrtce jsme se dokázali krásně vrátit do zápasu pohybem, protiútokem a spoluprací, otočit vedení a čtyři minuty před koncem vést o sedm. Škoda, že jsme se o tohle vedení připravili zbrklostí, nezodpovědností při bránění a školáckou nezkušeností - stačilo už zápas jen dohrát. Po odstoupení Týny a vyfaulování menší Nikoly už bylo prodloužení jen marným pokusem.

Basket Ostrava - OSK Olomouc 65:58 po prodl.

Zahradníčková 26 - 12/5, 2x3, Myšíková 13 - 2/1, Zamykalová 10, Kárová 4, Lorencová 3 - 2/1, Ambrožová I 3 - 2/1. Bílová 0 - 2/0, Hutníková a Kmeciková 0

Z toho, zda těžký sobotní zápas nějak nepoznamená výkon v neděli s Havířovem, byly trochu obavy. Navíc Nikčino koleno potřebovalo nutně odpočinek. První čtvrtina utkání na havířovské SPŠE ale ukazovala, že by to zas nemusel být takový problém. Až na měkkou obranu jsme celkem v pohodě kombinovali, zakončili několik protiútokem krásným doběhnutím "trailera", prostě všechno šlo hladce. Přečkali jsme i třetí čtvrtinu, ve které byla na hřišti nejmladší sestava jen s Týnou a i když se soupeř trochu přiblížil, zdálo se, že v poslední čtvrtině by to tři zkušené "desítky" měly uhrát. První, kdo do toho klidného plánu hodil vidle, byla menší Nikola třemi (!) zbytečnými fauly, po kterých (měla jich za víkend už deset) skončila opět na lavičce. Síly začaly docházet Týně, která se musí naučit jimi víc v útoku šetřit, no a nic jako záloha nebylo k dispozici. Závěrečná minuta a půl (0:10) - podotýkám, že bez nějakého výrazného pressinku domácích a se zcela férovým pískáním, hovoří snad sama za sebe.

BK Havířov - OSK Olomouc 58:60

Zamykalová 22 - 5/2, Myšíková 13 - 2/1, Lorencová 11 - 1x3, Kárová 8, Bílová 8, Ambrožová I 2, Hutníková a Kmeciková 0
TENTOKRÁT TROCHU DELŠÍ KOMENT

Na úvod snad jedno zamyšlení - hrát na UP hale (a ještě na hlavní ploše) je pořád něco trochu výjimečného. Za prvé je to pořád nejlepší hala pro míčové sporty v Olomouci, a to i přes její stáří - 46 let - (to, že je to pro město Olomouc, údajně "město sportu" ha, ha, prostě a jednoduše ostuda, to nechme teď stranou) a za druhé je to - tedy pro mě - významné tím, že jsem tu halu pomáhal před těmi lety stavět a strávil v ní pak dvacet let v basketbalovém klubu Univerzity. Vždycky se tam kromě samotných aktérů utkání sejdou i další lidi "kolem sportu" a tak by mělo být vystoupení v hale UP trochu svátkem včetně zaujetí a snahy a předvedené kvality. Abych nebyl jen negativní - snaha a přístup nám nechybí, co nám naopak schází, je víc soustředění a vnímání a tím tak trpí i ta řečená kvalita. Uznávám, že kvalitu utkání dělá i soupeř a že (se zkušeností z Čajky) jsme snadno sklouzli k postoji, že vítězství v obou zápasech je jen otázkou skóre. Možná ano, ale i kdyby, tak nemůžeme rezignovat na vnější projev - a za ten pochvalu určitě nezasloužíme. Bruntálská děvčata odehrála nebojácný, otevřený zápas, což jim slouží ke cti. My místy naopak až příliš lehkomyslný.

Po stránce basketbalu samotného je - zdá se - těžké přenést věci z tréninku do zápasu. "Fleškou" pro přenos dat je totiž hlava a ta si dělá často snadno, co chce. Aby se data cestou nepoztrácela, je potřeba je na tréninku dobře uložit - aktivně vnímat, soustředit se na to CO dělám, ale i PROČ to dělám, pak se všechno i v zápase snadněji vybaví. Musíme taky dokázat se odpoutat od sice příjemných, ale přesto rušivých vnějších vlivů (diváci, fanoušci, přátelé) a víc se soustředit. Poslední čtvrtina proti Bruntálu ukázala, že to jde.

V obou zápasech nastoupily proti nám sice snaživé, ale přesto málo zkušené hráčky a kromě neuspokojivých začátků zápasů jsme si pak s utkáními poradili snadno. Ostravské týmy však budou nejméně o dvě úrovně výš a jestli se jim chceme vyrovnat, musíme všechno zpřesnit, všechno zrychlit a všude být odolnější.

OSK Olomouc - Panter Javorník 101:40

Zahradníčková 34 - 6/3, 3x3, Kárová 16 - 8/4, Lorencová 10 - 2/0, 2x3, Myšíková 10 - 2/0, Kmeciková 8 - 2/0, Ambrožová I 8 - 4/2, Zamykalová 5 - 4/3, Pokorná 4, Šupová 4 - 4/2, Bílová 2,

OSK Olomouc - SK Bruntál 77:21

Zahradníčková 24, Lorencová 15 -8/2, 1x3, Zamykalová 10, Kárová 8 - 6/4, Myšíková 8, Pokorná 4, Hutníková 4, Kmeciková 2, Šupová 2, Ambrožová 0
PRO OČI TO NEBYLO

První zápas po odložení ostravských utkání přivedl do haly na Rooseveltově ul. tým Frýdku Místku. Kromě vítězství a dvou bodů bylo toho ale málo, co udělalo radost - snad čtyři trojky, což je na U14 docela dost, ale musíme to připsat hodně volné obraně soupeřek a určitě start Ádi Kárové, která hlavně v 1. čtvrtině ukázala, že do sestavy jasně patří. (škoda, že se pak nechala rozhodit několika nepřesnými zakončeními a zbytečně se stáhla). Jinak jsme toho tolik neukázali - byli jsme pomalí v pohybu dopředu, nepřesní a pomalu reagující v obraně a nešikovní tam, kde už bychom určitou dovednost vidět chtěli. Na některých byly vidět absence v tréninku, u jiných musíme ještě vyčkat, až dozrají :)

OSK Olomouc - BK Frýdek Místek 86:50

Zahradníčková 28 - 4/3, 3x3, Lorencová 19 - 2/2, 1x3, Zamykalová 14 - 4/2, Myšíková 9 - 2/1, Kárová 6, Kmeciková 4, Bílová 4, Šupová 2, Ambrožová, Pokorná 0
OLOMOUCKÝ ČAJKA CUP

Předsezónní Čajka Cup dostal jméno v prvním ročníku, kdy se uskutečnil na Čajkaréně, od té doby se hrálo na více místech, letos v tradiční hale SŠP ( kde se snad konečně zrekonstruují světla - hurá ! ) Pět týmů odehrálo turnaj systémem každý s každým a bylo vidět, že všichni jsou teprve uprostřed přípravy, kdy se vše teprve usazuje. My jsme si chtěli vyzkoušet "naučené" ze soustředění, což se vcelku povedlo, až na závěrečné vystoupení "čistých" U13, které trpěly naprostou ztrátou paměti. Skutečně vyrovnané zápasy byly vlastně jen dva ( Žilina a St. Turá ) - proti Litoměřicím jsme zbytečně rezignovali v poslední části hry a připravili se tak o lepší výsledek a hodnotnější průběh, Bruntál byl v menším počtu a zápas byl (stejně jako s Havířovem) rozhodnut docela brzy. Ale i ty dva zápasy se slovenskými týmy měly svou hodnotu, museli jsme dotahovat nepříznivé skóre a povedlo se to jen jednou.

Všechny 2010 odehrály zodpovědně, byť i ony měly výkyvy, z mladších děvčat se nejvíc prosadila Adéla ("nejvíc" ovšem neznamená "dost"), společně jsme se určitě posunuli - viz loňský výsledek proti Litoměřicím na MČR, ale jak už to bývá, ten větší kopec je pořád před námi.

Lvice Litoměřice - OSK Olomouc 85:52

Zahradníčková 16 - 6/5, 1x3, Myšíková 14 - 4/0, Zamykalová 12 - 7/3, 1x3, Lorencová 5 - 6/1, Kmeciková, Ambrožová |I a Pokorná po 2

SK Bruntál - OSK Olomouc 30:103

Myšíková 31 - 2/1, Zamykalová 26 - 6/4, Zahradníčková 25 - 2/1, Lorencová 7 - 2/1, Kmeciková 4, Pokorná 4, Ambrožová Iva, Eva a Polášková po 2

BKM Žilina - OSK Olomouc 55:81

Zamykalová 24 - 3/1, 1x3, Lorencová 18 - 6/0, Zahradníčková 14 - 6/4, Myšíková 11 - 2/1, Kmeciková 5 - 2/1, Pokorná 3 - 2/1, Polášková, Ambrožová I a Bílová po 2

MBK Stará Turá - OSK Olomouc 54:39

Zahradníčková 11 - 4/3, Lorencová 7 - 4/1, Zamykalová 6 - 4/2, Kmeciková 4, Bílová 4,

BK Havířov - OSK Olomouc 20:85

Myšíková 20, Lorencová 19 1x3 1/0, Zamykalová 12, Zahradníčková 8, Kmeciková 8, Pokorná 6, Bílová 6 - 1/0, Ambrožová I 4, Šupová 2,