• Kateřina Erbenová
  • Anna Belaníková

Trenér : Zdeněk Malina

ÚVOD - PŘED SEZÓNOU

I když to tak ještě na jaře nevypadalo, jsme v situaci, kdy máme vlastně úplně nový tým v kategorii U17. Jestli bude lepší nebo horší ( jak co do výkonu, tak co do fungování ), to se ukáže během prvních týdnů. Jsem jako vždycky optimistický, tak snad mě nečeká zklamání.

Vypadá to na početnou a vyrovnanou sestavu, tomu se budeme snažit přizpůsobit styl hry. Zároveň se nesmíme příliš odlišit od týmu U15, se kterým budeme mít mnoho společných hráček. Přeji si, aby se všechny hráčky cítily v týmu dobře, ale také aby se staly o hodně "dospělejšími", než byly dosud. Aby dokázaly přijmout odpovědnost, aby uměly vystupovat samy za sebe a abychom společně postoupili do vyššího "levelu" bez větších ztrát a šrámů na duši.

Po prvních dvou turnajích některá jména přibyla, ale stále to ještě není ( a bůhvíkdy bude ) definitivní sestava. Život přináší totiž stálá překvapení, někdy příjemná, jindy už méně ..

KOLEM DOKOLA A POŘÁD STEJNĚ

Sobotní zápas se Žďárem jsme prohráli - na tom by nebylo nic překvapivého, ani strašného. Nejhorší není samotná porážka, i když jsme mohli jistě vyhrát ( v poločase + 11 ! ), nejhorší nebylo ani obvyklých osm airballů ani nic podobného, nejhorší je, že JE TO POŘÁD STEJNÉ ! Porážíme sami sebe především těmi nejzbytečnějšími ztrátami, jaké si jde vymyslet, prohráváme, protože jednak nechápeme, jednak neumíme přetvořit ten nejjednodušší pokyn ve skutečnost. Příkladem mohou být opět kombinace křídlo-pivot / i to je už evergreen /- 34 (!) minut nám trvá, než si dokážeme postojem říct o přihrávku a pokud nejde hrát 1-1, tak přenést míč na volnou hráčku. V zápase jsme na to vybrali dva time-outy, vyčerpali osobní ukázku a nesčetně slovních připomenutí. Podle mě tak nějak musí vypadat peklo, kde trenéři se snaží předat nějaký pokyn hráčkám a ty nezmění vůbec nic ze svého stereotypu - pořád a pořád ! V posledních šesti minutách jsme - konečně - provedli tuhle kombinaci dvakrát a dali jsme z ní čtyři body !

Čtvrtinu jsme vyhráli díky tomu, že jsme hráli UKÁZNĚNĚ, ale čím dál víc jsme začali "tvořit", což bývá v našem případě pohroma. K tomu se přidaly stavy otrávenosti ( Zuzana ) a jedenáctibodový náskok se ve třetí čtvrtině rozplynul. Pořád jsme se ale ještě mohli vrátit ke SPOŘÁDANÉ hře, to bychom ale nesměli všechny pokyny zapomenout a nesměli bychom je nahradit improvizačnímu nesmysly, na které nemáme.

OSK - Žďár 46:54

Poulíčková 8 - 2/2, Nesvadbová 7 - 2/1, Krátká 7 - 2/1, Plachá 6, Polášková 6 - 1x3, 2/1, Chodilová 6 - 6/2, Erbenová 4- 1x3, 2/1, Belaníková 4 - 2/2,

NEBO ŽE BY ?

Kdyby se hrál "bleskový" basketbal na jednu čtvrtinu, vyhráli bychom o polovinu zápasů více. Pokud ale po našem dobrém a ukázněném začátku soupeř vyrovná hru, smyje se tenká vrstva nově naučených věcí a začne prosvítat původní základní nátěr, který zahrnuje samostatné tankistické nájezdy do pěti, naivní pokusy o vypichování míčů, faulování po neúspěšné střele pod košem soupeře a konec spolupráce v obraně. V neděli se nám podařila vzácná věc, a sice, že přes tohle všechno jsme dokázali získat zápas zpět na svou stranu. Klíčovou postavou byla nepochybně Jitka ( jednak výborná obrana, jednak velmi dobře zvládla rozehrávku po vyfaulování Chodi ). Soupeř v šesti hráčkách - je potřeba ocenit, že nenastoupila Verča Štursi - byl ale blízko vítězství ( připravil se o ně vlastně dvěma neúspěšnými trestnými hody sedm vteřin před koncem ). V naší hře - přes všechno popsané - bylo přece jen víc ukázněnosti a také kus bojovnosti jako poslední záchrany, Aspoň to !

OSK - SŠMH Brno B 67:63 po prodl.

Plachá 12 - 2/0, Polášková 12 - 1x3, 1/1, Poulíčková 10 - 2/2, Krátká 9 - 2/1, Nesvadbová 8 - 2x3, Belaníková 7 - 2/1, Chodilová 6 -1x3, 2/1, Fukanová 3 - 2/1,

SEDM POZŮSTALÝCH NESTAČILO

V Litomyšli jsme slušně začali ( 4:0, 8:4 ) jenže co je to platné, když pak hned přišly ke slovu naše ztráty - ledabylost přihrávky, driblink - a soupeř se pohodlně bez většího úsilí dostal do vedení 15:8.

V nevýrazném a odevzdaném výkonu jsme pokračovali i ve druhé čtvrtině a tak jedinou částí hry, kdy jsme se trochu probudili, byla třetí kvarta. Vím, že je to omílání stejného tématu dokola, ale v této čtvrtině jsme neztratili ani jeden míč a aspoň vystřelili ( navíc se dokázaly trefit Tereza a Míša ) a dokázali jsme ji vyhrát. Poslední část hry začala několika lacinými ztracenými míči - například i při vyhození z autu ( to mě nepřestane udivovat ) a skončila odevzdaností, přičemž jsme aspoň "zlomili" hranici čtyřiceti bodů.

Litomyšl - OSK 66:40

Plachá 21 -6/3, Nesvadbová 8 - 2x3, Filipcová 5 - 2/1, Chodilová 2 - 2/0, Poulíčková 2, Erbenová 2 - 2/0, Krátká 0.

V NEDĚLI JSME NEMĚLI NÁROK

Proti kvalitou rozdílným soupeřkám jsme se snažili statečně obstát a neutrpět debakl, což se - celkem vzato - podařilo.

Hradec Králové - OSK - 99:31

VYDRŽELI JSME JEN 75%

Proti Ostravě B jsme nehráli špatně, dobře jsme stříleli a snažili se i bránit ve výškové nevýhodě, bohužel jsme nezvládli doskakování a vydrželi tak ve vedení jen tři čtvrtiny.

OSK - Ostrava B 80:89

Nesvadbová 23 - 4x3, 2/1, Poulíčková 16 - 2/2, Plachá 15 - 5/3, Chodilová 10 -6/2, 2x3, Fukanová 9 1x3, 2/2, Polášková 3 - 1x3, Belaníková 2, Filipcová 2, Krátká, Erbenová 0

JEDNA POVINNÁ VÝHRA

Frýdek byl v Olomouci hodně málo nebezpečný, takže hned v první čtvrtině jsme fakticky rozhodli o zápase. Škoda, že jsme trend úplně neudrželi a další čtvrtiny už byly víc vyrovnané. I tak ale to byl zápas z kategorie povinných vítězství. Potěšilo pár dobrý spoluprací vysokých hráček a také po delší době zodpovědnější výkon Zuzky ( i když svých "nájezdů" levačkou do pěticentimetrové mezery se už asi nezbaví :) )

OSK - Frýdek Místek 67:44

Plachá 22 - 6/6, Chodilová 11- 1x3, Belaníková 10 - 6/2, Fukanová 8 - 2/2, Nesvadbová 6, Krátká 5 - 1x3, Erbenová 3 - 1x3, Filipcová 2

DVAKRÁT KOSTRBATÉ VÍTĚZSTVÍ

Ve dvou zápasech skupiny o udržení bylo až příliš vidět, že hrají týmy zespodu tabulky - množství ztrát, nepřesností, chyb v obraně na obou stranách nenaplňovaly diváky zážitky z basketbalu ani ve Frýdku ani v Olomouci. V sobotu jsme vyhráli díky dobrému výkonu Chodi v útoku ( doskok a obrana vůbec ale hořela ), slušné střelbě Terezy ( obrana stejně ) a vcelku slušného výkonu Zuzky.

Neděle byla ještě horší a první čtvrtinu jsme prohrávali, až před poločasem jsme se soupeřkám vzdálili. Po dosažení rozhodujícího vedení jsme nechali odpočinout Jitku a Zuzku, naštěstí času už bylo příliš málo a tak soupeř jen zkorigoval při neexistenci obrany. Ocenění zaslouží Míša za obranu a také Jitka, která i po nemoci dokázala být na rozehrávce dostatečně jistá, aby Choďu vystřídala, pokud měla ( Choďa ) problémy s fauly.

Frýdek-Místek - OSK 40:67

Chodilová 18- 2x3, Plachá 17 - 2/1, Nesvadbová 15 - 3x3, Krátká 7 - 2/1, Polášková 4, Filipcová 4, Fukanová 4 - 2/2,

OSK - Frýdek Místek 68:50

Plachá 18 - 8/6, Filipcová 16, Polášková 10, Nesvadbová 8, Chodilová 7 - 1x3, Krátká 6, Fukanová 3 - 1x3,

ZÁVĚR O VŠECHNO

Potřebovali jsme jedno vítězství k záchraně ..(zpráva trenér P.Gola)

Víkendové zápasy byly ve znamení boje o všechno. Potřebné jedno vítězství jsme mohli získat překvapivě už v sobotu v Kolíně. Bohužel jsme ale nedokázali udržet až 14ti bodové vedení z prvního poločasu především kvůli úplné absenci doskoku, zhoršené obraně v druhém poločase a také kvůli hloupým a až naivním faulům. Nedělní zápas byl hodně nervózní a basketbalově nepohledný. Ani jeden tým se nedostal do výraznějšího vedení. Minutu a půl před koncem jsme ještě prohrávali 48:45, ale Terka s Choďou udržely pevné nervy při šestkách (9/10 v poslední minutě a půl) a potřebná výhra byla naše. Za oba zápasy zaslouží největší pochvalu Kača, která nás svou obranou nejlepších hráček soupeře a bojovností udržela ve hře. V útoku jsme se mohli spolehnout na Terku a Pouli, které střílely s velmi slušnou úspěšností. I když Choďa neměla úplně svůj den, tak se v neděli ve čtvrté čtvrtině dokázala přidat k Terce a společně dávaly důležité body. Díky celkové bilanci 5:1 v play-out, jsme se posunuli na druhé místo a tím se překvapivě vyhnuli složitým zápasům v baráži. Ceníme si také toho, že konečně začínáme vyhrávat vyrovnané zápasy, případně zápasy, ve kterých se nám úplně nedaří. Celkově za poslední 4 zápasy zaslouží pochvalu všechny hráčky (včetně mladších, bez kterých bychom nebyli schopni nastoupit), které hrály i přes různé úrazy nebo nemoci a podařilo se jim udržet DL i pro příští sezonu.

Kolín – OSK 61:56 (11:18, 12:13, 18:13, 20:12)

Terka 18(3x3, 1/2), Choďa 13(1x3, 4/4), Pouli 8(2/2), Bela 6(2/2), Jíťa 5(1/2), Kača 4, Míša 2

Kyjov – OSK 52:54 (10:14, 14:10, 10:9, 18:21)

Terka 12(1x3, 3/4), Choďa 12(2x3, 6/8), Pouli 12, Kača 7(1x3, 2/4), Bela 6, Míša, Verča 2, Jíťa 1(1/3)