• Szabó Veronika
  • Blechová Anna
  • Hrabalíková Katka

TUBANAK 2017

Poslední prázdninový víkend trávily hráčky kategorie U14 na přípravném turnaji v Kyjově. Na holkách byla vidět velká herní pauza a ne úplně 100% účast na soustředění a trénincích.

Na začátku turnaje se tak holky na hřišti spíš hledaly a občas hodně tápaly. Zápas s Brnem byl z obou stran opravdovým prvním zápasem sezóny, když jsem často vůbec nechápala, co to vlastně hráčky na hřišti dělají. Do konce třetí čtvrtiny bylo však skóre i obraz hry naprosto vyrovnaný (17:17). Poslední čtvrtinu jsme ale absolutně nezvládly a prohrály ji 0:11. Druhý zápas s Hradcem Králové (roč.2005) jsme opět nerozehrály špatně, dlouho jsme držely přijatelný výsledek, ale soupeřky nás přehrávaly zónovým presinkem a rychlým protiútokem. V postupném útoku jsme ale byly rovnocenným soupeřem.

Poslední zápas základní skupiny jsme odehrály proti dívkám z Jihlavy. Méně vyspělé soupeřky jsme celkem jasně přehrávaly, ale díky naší neschopnosti dát koš, nebyl rozdíl ve skóre příliš přesvědčivý. V základní skupině jsme tak skončily třetí a ve skupině o 5.-8. místo nás čekal poslední tým druhé skupiny Lanžhot. Ve třetím sobotním zápase se v podstatě úplně opakoval scénář z předchozího zápasu s Jihlavou. Herně jsme byly mnohem lepší, ale opět jsem nebyly schopní skórovat i z těch nejjasnějších šancí a skóre tak moc neodpovídalo obrazu hry.

V neděli nás pak čekal náš nejčastější soupeř z Prostějova v boji o 5.místo. Oba týmy se opravdu velice dobře znají a v podstatě je nemožné se něčím překvapit. Až do začátku poslední čtvrtiny tak bylo skóre naprosto vyrovnané, pak dal ale soupeř několik snadných košů a my opět předváděly festival neproměněných šancí. Rozhodně to ale byl náš nejvydařenější výkon na turnaji, kdy už to občas připomínalo sport, který hrajeme.

Celkově můžu zhodnotit turnaj za přínosný a na rozehrání ideální. V podstatě jsme nezklamali, ale ani moc nezazářily a předvedly tak to, na co momentálně máme. Žádná z dívek nijak herně nevynikala, ani vyloženě nepropadala, takže můžu hodnotit celý tým hromadně. Pochválit mohu holky za bojovnost a snahu hrát za jakéhokoliv stavu. V postupném útoku jsme předváděly po celý turnaj slušný výkon. Velice nás ale srážela obrovsky nízká úspěšnost zakončení ze všech pozic, ve všech zápasech. Problém jsme také měly s obranou jedna na jedna, stejně tak s včasnou a správnou výpomocí. Často jsme pak zbytečně faulovaly a dávaly soupeři šanci na snadné skórování z TH. Turnaj nám velice dobře ukázal, na čem musíme ještě před začátkem žákovské ligy zapracovat.

SPORT MÁ RÁD PŘÍBĚHY aneb PO DVOU LETECH V EL

Před sobotním zápasem ŽL se na hale rozcvičovala dvě družstva - jedno v bílozelených dresech s blazeovaným výrazem, který naznačoval, že jde pouze splnit formální povinnost. Ostravské hráčky si byly vědomy své převahy - početní, výškové, silové a možná i vyplývající z většího počtu odehraných zápasů. Proti nim stálo osm děvčat, na které by nevsadil nikdo ani desetikorunu, za kterou by si raději koupil kávu v místním automatu. Měli jsme sice za sebou vítězství v Ostravě, v létě jsme porazili výběr sev. Moravy na Olympiádě mládeže, ale zdálo se, že když půjde do tuhého, Ostrava své zjevné výhody dovede k úspěchu.

Vývoj prvních minut dával za pravdu odhadům - vysoké hráčky hostí se prosazovaly, hráčky v zeleném se občas trefily zvenku a u nás nikdo nevyčníval tak, aby jim mohl konkurovat. Jen pomalu se situace otáčela, ale stejně byly naše šance pořád malé. Ale zkoušeli jsme to - Verča udávala tón, Marcela najížděla, doskakovala a bránila, Terka s Luckou statečně bojovaly ( i když už jsem je viděl hrát lépe ), Katka měla pár vtipných nápadů a na pár minut zaskočily i Barča a Eliška. A v poslední čtvrtině jsme našli zbytky sil, zatímco ostravské hráčky rezignovaly a nepřidaly na své konto za tuhle část hry už ani bod!

Příběh o outsiderovi, který přes všechna očekávání a nedůvěru nakonec uspěl a postoupil mezi nejlepších dvanáct v ČR, se naplnil. Víme, že soupeřit s kompaktními týmy bude těžké, ale zkusíme to jako ty příslovečné kokosy na sněhu. Gratulace patří samozřejmě trenérce Evě Drábkové a uznání a poděkování i trenérovi U17 Pavlu Golovi.

Ten příběh měl ale ještě jednoho hrdinu a tou byla Marcela (Marcelka :) ) Hronková. Její příběh ještě není dopsaný, ale je pozoruhodný. Celou dobu plnila v týmu U11-U13 funkci maskota a komika. Když dostala prudší přihrávku u postranní čáry, spadla s míčem do autu. Měla ale jednu vlastnost - byla houževnatá a trpělivá a nevzdávala to. Už vloni se ukazovalo, že jí tréninky navíc prospívají a v U15 občas ukázala tu střelu, tu nájezd, tu protiútok. A toho důležitého večera dala Ostravě dvacet bodů, neslezla z hřiště a spolu s ostatními (Verča, Terka, Lucka a Katka) zařídila ten malý sportovní zázrak.