Úterý 17:00 hala SŠP
Čtvrtek 17:00 zdravotní škola
Pátek 18:30 hala SŠP

ÚVOD - PŘED SEZÓNOU

Žákovská liga U15 je prestižní záležitost a letos kvůli všem možným zmatkům s koronavirem se nedala získat kvalifikací. My jsme nakonec ve vyjednávání uspěli takže si děvčata z kategorie U14 zahrají i vyšší a nepoměrně těžší soutěž.

Toto družstvo podporuje :

DIVADELNÍ SPOLEČNOST LIPANY

uváděla roku 1904 hru Járy Cimrmana, ve které zaskakoval sám Karel Infeld Prácheňský. Měl jen jednu krátkou zkoušku a tak není divu, že nápovědu "HELGA" přeslechl a pustil se do monologu "VOLGA, VOLGA, ŠIRÁ ŘEKA, RODNÝ KRAJ...". My jsme se nácviku hry proti hradeckému presinku věnovali více, ovšem bohužel hráčky až na hřišti samotném zjistí, k čemu je to pobíhání na tréninku vlastně dobré. Na tréninku vykonávají mechanicky nějaké pohyby, netušíce že by se někdy mohly vážně hodit. Jedinou, která přesně věděla, co se má udělat, byla Domča, tu ale neposlouchaly ruce.. Takže jsme dali do rukou soupeřek prvních zhruba osm míčů, než to nějaká sestava zahrála správně a na konci dalších pár míčů, když už jsme nebyli schopni dobře reagovat.

Nešlo samozřejmě jen o ten pressink po koši, vyspělé 2006-tkové soupeřky ukazovaly, co znamená bránit i jindy. My jsme se statečně drželi zhruba patnáct minut, pak už zbyli jen trochu odolávající jednotlivci - hlavně Natka a Majda (které patří uznání, protože většina toho tlaku byla zaměřena právě na ni). V první části zápasu jsme míč dopravili občas dopředu až na Vandu, která byla úspěšná a ve druhém poločase se občas zjevila Happy dobrým doskokem a razantním pohybem - bohužel nezakončeným něčím chladnokrevným - přihrávky na Vandu a Elišku B k postranní čáře rozhodně být nemusely.

Jestliže včera byl zápas příliš náročný pro Domču a Barču, dnes k nim přibyly další a popravdě - byla to většina. Nepříjemné je to hlavně u těch, na které jsme si zvykli spoléhat - a snad se ještě v budoucnu na ně spoléhat budeme. Všichni viděli rozdíl ve fyzické, ale i basketbalové vyspělosti Hradce, ale že bychom místy museli vypadat tak tragicky, to asi nutné nebylo. Budeme muset zalistovat ve slovníku pokynů z lavičky, abychom si uvědomili, že "NECH SI HO" opravdu neznamená "RYCHLE HO ZAHOĎ" . Jen z posledních akcí na konci čtvrtin jsme dostali asi osm bodů (trojku za Majdin nesmysl s přihrávkou Barče). K tomu jsme přidali notnou porci našeho "bezbolestného uvolňování" tzn. tak, že se vzdalujeme od míče, což pomohlo k dalším několika košům - soupeři. To, že dostaneme tři trojky za clonou, přežijeme úplně v pohodě - i když Naty bude muset přijmout fakt, že se nebrání jen pod košem. Ale předchozí záseky jsou - viděno zvenku - opravdová antická tragédie, kdy nezbývá, než si zahalit hlavu tógou a vydat se na cestu za Chárónem - vládcem podsvětí.

Určitě je škoda, že dětský sport dostal antikovidový zásah - nejsem odborník, ale to riziko tam za dodržení všech opatření, která už teď byla, prostě nevidím. Pro nás větší škoda, protože jsme si mohli začerstva připomenout jaké to je hrát košíkovou proti basketbalistkám a trochu se tím basketbalem nechat i nakazit. Takhle musíme čekat a možná můžeme zapracovat na kondici (Majda, Naty), na síle prstů (všichni kromě Happy a Naty), na hlavě (našlo by se jich pár), na technice (Eliška B. - ještě možná pořád není pozdě).

OSK - HRADEC KRÁLOVÉ 39:118

Starostková 16 - 1x3, 1/1, Mikulová 12 - 8/5, 1x3, Petrželová 7 - 2/1, Bahounková 2, Spurná 2 - 2/2, Šťastná 0 - 2/0, Jeřábková, Šumberová, Píchová, Mikulášková

BEZ DIVÁKŮ - PROPADLÝCH PĚT MINUT

Proti kompletní prostějovsko-kyjovské sestavě jsme v prvním domácím utkání sezóny teoreticky příliš šance neměli, prakticky jsme ale do poločasu byli o čtyři body vepředu. Třetí čtvrtina, vlastně úsek mezi 25.-30. minutou ale rozhodly o tom, že si další vítězství nepřipíšeme.

Zredukovaná sestava U15 vylepšená o krnovskou Dominiku začala sice nervózně a zbytečně nepřesně - hned tři ztráty za minutu a deset vteřin - ale pak jsme se s trochou štěstí trefili za tři body (Majda ještě docela uvěřitelně, Eliška dost "sociálně" a Klára spíš náhodně) a nejen, že jsme odolávali, dokonce jsme i vedli. Soupeřky, byť s výškovou převahou, stály a padaly v prvním poločase hlavně s výkonem Johanky Hnízdilové, jejíž obrana stála Majdu hodně sil. My jsme sice neprodukovali bůhvíjak hezké kombinace, ale dokázali jsme zapnout i v obraně a získat nějaké míče na menších prostějovských hráčkách. Dominika S. se dobře uvedla, i když s přibývajícím časem propadla trochu kouzlu samostatné hry proti spolupráci.

Ve druhém poločase jsme už nestačili fyzicky (Majda i Naty ) a naše katastrofální chyby potrestaly hráčky v modrém lehkými koši z protiútoků. Kamikadze akce typu střela za tři v páté vteřině útoku nebo hra 1-1 do ztracené situace nám moc nepomohly. S dobrou formou se nepotkala dnes ani Naty, která dala svůj poslední koš 15 minut před koncem. Čtvrtou čtvrtinu už soupeř vedení kontroloval a nebylo jak ho příliš znejistět.

Řekl bych ale, že jsme se dost naučili (nebo měli příležitost se naučit) -Naty, že jí nebude stačit hrát zády ke koši a bude muset hrát bez piruet čelem ke koši 1-1, Domča, že musí víc spolupracovat - a vidět, Eliška Bahy si zopakuje pravidlo "no excess dribling", Nela si může v něčem vzít vzor z Lucky Linduškové (dnes 19 bodů - kde byli obránci ??) , která se nepřiblíží v útoku ke koši blíž než na trojku a prostě se dokáže trefit. Dobré momenty měla Happy, i když občas připomíná hrneček ze známé pohádky, co ho nebylo možné zastavit. Nicméně dvě "zaváhání" byla skvělá, dvě šestky dala a doskoky měla jisté. Klára pokračovala v utlumeném projevu posledních týdnů (kam dala tu šikovnou nebezpečnou a odvážnou Kláru, co ničila soupeře bleskovými nájezdy 1-1?). Vanda zahrála obstojně, jen nikdo a nejspíš ani ona sama neví, proč ve hře 1-1 proti malé a často mladší hráčce vždy těsně před zakončením zastaví a proti o 10 cm vyšší a o dva roky starší pivotmance si jde pro "čepici". Na mladší Dominiku a Barču bylo toto utkání jednoznačně moc. Majda zahrála velice slušně, mohla by ale "plukovnickou pauzu" využít a jít si občas zaběhat - kondice se bude ještě hodit.

OSK - K2 PROSTĚJOV 59:72

Mikulová 15 - 2/2, 1x3, Starostková 11 - 2/1, Jeřábková 8, Šumberová 7 - 1x3, Bahounková 5 - 1x3, Spurná 5 - 2/1, Šťastná 4 - 2/2, Petrželová 4 - 4/0, Píchová, Mikulášková

HAVÍŘOV : HERNÍ HOUPAČKA

První vítězství v lize U15 by hřálo víc, kdyby nebylo úseků, ve kterých jsme vypadali dosti trapně.

Úvod nedělního zájezdu do Havířova ukázal, s jak nízkou úrovní vštípivosti některých hráček musíme pracovat. Hned tři nedorazily na sraz - dvě nezaznamenaly posun času odjezdu a jedna sice ano, ovšem opačným směrem ručiček. "Taxíky" jsme je tedy svezli dohromady a nakonec dorazili do Havířova v celkem nepoškozeném stavu. Úvod zápasu patřil nám zcela jednoznačně a po první čtvrtině jsme měli zaděláno na vysoké skóre vedením 29:14. Prostřídaná, ovšem nikoli nějaká "zbytková" sestava prohrála první dvě minuty čtyřicet sekund 0:13 !. Dvě minuty nedokážeme bránit a hrát aspoň nerozhodně? Namáhavě jsme tedy základní sestavou zápas otáčeli do vedení +5 na konci poločasu a s minimálními změnami přivedli do bezmála třicetibodového vedení v poslední čtvrtině. Ovšem houpačka se opakovala a konečná sestava opět prohrála své tři/čtyři minuty tentokrát 2:12. Škoda, že střídající hráčky nedokáží nepropadat hlavně v obraně ( ty dva body nevadí, těch dvanáct vadí poměrně dost).

Pilíři výkonu v zápase byla opět dvojice Majda+Naty, ke kterým se tentokrát přidala rozhodnutá Happy a pořád jen občas Klára ( měla by se rychle vrátit ke své loňské hře a nechat si trojky jako moučník). Mladší hráčky musejí přidat v pozornosti, v předvídavosti i v odhodlanosti.

BK HAVÍŘOV - OSK 61:75

Mikulová 22 - 6/4, Starostková 16 - 3/2, Šumberová 12 - 2/0, Šťastná 9 - 1/1, Petrželová 8 - 2/0, Jeřábková 6, Mikulášková 2, Bělohlávková, Součková 0, Celkové TH 14/7

HURÁ, PŘIJELA OLOMOUC, BUDOU BODY ..

Ano, stáváme se Dobrovolnými Dárci Bodů skupiny C žákovské ligy, tentokrát jsme je dovezli až do Ostravy a věnovali týmu, který, i když oslabený odchodem důležitých hráček, nesložil zbraně, ale sebral síly dohromady a prostě hrál (a výhru si plně zasloužil).

Prohrát na úspěšnost trojkových pokusů ? Budiž. Prohrát na fyzickou kondici, výšku, váhu ? Pochopitelně. Prohrát na systém, akce, signály, herní vyspělost ? I to se dá přijmout a pochopit. Ale prohrát na deset odevzdaných míčů při vyhazování z autu? Tak to se tedy seberme a napišme, že vypukl Covid nebo něco takového a nedělejme si ostudu, dokud se tuhle U10-činnost nenaučíme. (U11 mají v pondělí před námi, mnohým by to prospělo).

Basketbal hrály bohužel jen dvě hráčky, což bylo o jednu a půl méně, než měl soupeř a ostatní nejen že jim nepomohly, ale právě naopak. Čekali jsme odvahu, aktivitu a soustředění, ale dočkali jsme se jen zabedněnosti, vypnutých hlav a rezignace. S tím se v žákovské lize hrát nedá. Rozevlátost a free-přístup na tréninku tady prosákne na povrch jako papír od olejovek. Pozitivní bylo jen to, že Natce zápas, který určitě nebyl pro ni jednoduchý, dobře vyšel, že Majda - až na občasné záseky v útoku hrála velmi dobře - dokáže koncentrovaně bránit. Zbytek týmu hrál ovšem hluboko pod svoje možnosti, což je vždy to nejhorší, co se může přihodit. Ano, máme tři 08-čky, ale ostravská Holáňová (2008) nám dala osm bodů - proč to nemůže udělat některá naše "minižačka", to ví jen bůh - a odpověď by měl dát někdo z těch tří.

SBŠ OSTRAVA - OSK 67:50

Starostková 25 - 4/1, Mikulová 10 - 10/4 (!!), Šumberová 8 - 1/0, Jeřábková 4 - 2/1, 1x3, Šťastná 3 - 1x3, Petrželová, Bělohlávková, Součková, Mikulášková - všechny 0, Celkové TH 23/8 !!

HRAJEME (SI) JAKO DĚTI ..

Před mnoha lety byl právě tohle název jednoho silvestrovského pořadu v tehdy Československé televizi. Na sobotní zápas se tenhle titulek krásně hodí - domácí nás totiž neporazili ani střelbou, ani obranou, ani "signály", ale vítězství od nás dostali darem převázané mašličkou. Uvnitř toho balíčku bylo víc než dvacet naprosto dětských momentů, které samozřejmě v lize U15 už nemají místo. Ať to bylo vyhazování z autu (!!) nebo naivní snahy o zakončení nebo špatná řešení útočných situací, hlavně přemíra driblinku.

Druhou skupinou chyb byly pak chyby v obranném posunu a rotacích, tyhle chyby jsou důsledkem toho, že obranu nemáme dobře zvládnutou a na jejich odstranění můžeme ( na rozdíl od zahozených míčů do rukou soupeře ) nějak pracovat. Pořád máme zbytečnou tendenci utíkat se po ztrátě míče nebo neúspěšné střele schovat "na hradby", místo abychom šli za možností, vybojovat si míč zpět ( i s rizikem neúspěchu).

Útok - jen co jsme rozmrzli z hibernace 1.Q - byl docela slušně pohyblivý, občas i se střelou ( celkem tři trojky ) a pokud jsme míč neodevzdali soupeřkám, dokázali jsme obstojně zaútočit. Bude to chtít více zakončení z obou nohou a také více přehledu, komu ano a komu ne. Škoda, že vyfaulování Natky (na jednu stranu zbytečně přísné, na druhou stranu způsobené jejím ne zrovna šťastným návykem mávat kolem sebe rukama) a zranění Elišky nás dost v rotaci omezilo, i tak ale druhý poločas byl lepší než totálně zmrzlé první dvě čtvrtiny.

KP BRNO - OSK 64:38

Šumberová 13 - 2x3, 3/1, Mikulová 5 - 4/1, Starostková 5 - 2/1, Petrželová 4, Píchová 3 - 1x3, Mikulášková 3 - 2/1, Bahounková 2, Jeřábková 2, Bělohlávková 1 - 2/1, Zahradníčková, Šťastná

POLOČAS ROZHODNĚ ANO ...

ten druhý už místy připomínal Cvičení rodičů s dětmi na spartakiádě. Ale držme se toho prvního - po opět lehce rozpačitém začátku (jen Majda tři ztráty) jsme zvedli hozenou rukavici odvážné obrany a i zkušené brněnské hráčky, které nás logicky převyšovaly fyzicky, občas nevěděly, kolik nás na tom hřišti vlastně je. K tomu jsme přidali (zatím jen špetku) odvahy v útoku, Naty se ukáznila a Klára se opět dvakrát hezky trefila za tři... a ono to šlo.

Druhý poločas se ovšem dostavil ve formě číšníka, který inkasuje a naše trochu omezená rotace musela uhradit účet, především co do kondice, basketbal prvních dvaceti minut se ale jistě líbil i fanouškům domácích. Celkově bylo těch totálních zatmění mozku už méně, i když stále ještě dost na to, aby z nich soupeřky snadno získaly 10-12 bodů (přispěly Klára, Vanda, Bahy ..). Snažili jsme se nepolevovat, ale reakce už byly pomalejší, pohyby nepřesnější a rozdíl narůstal možná až moc. Ale tím se netrápíme - toho dobrého bylo o dost víc než v sobotu a to proti jistě kvalitnějšímu týmu.

ŽABINY BRNO - OSK 85:39

Starostková 13 - 12/7, Šumberová 9 - 2x3, 2/1, Petrželová 7 - 2/1, Píchová 2, Bahounková 2, Jeřábková 2, Mikulová 2 - 2/2, Šťastná 1 - 2/1, Mikulášková 1 - 1/1, Zahradníčková

RESTART - květen 2020 (U14/15)

Cílem nebyly až tak výsledky, ale spíš pocit "že už se hraje" a samozřejmě také podívat se, jestli se nějak posunujeme. Pocity jsou jednak dobré - hladce a v pohodě jsme absorbovali nové posily a věřím, že i jim se hrálo skvěle - dokládají to ostatně čísla, taky kompletní sestava devatenácti hráček vypadala aspoň co do počtu moc hezky. V neděli jsme ale nahlédli trochu dozadu za ten hezký obraz a tam se ukrývalo pár pavučin a vůbec to nebylo hezké. Jenže nám nepomůže ten obraz zase připlácnout ke stěně a tvářit se, že je všechno super, ale naopak, podívat se zblízka a uvědomit si, že máme na čem pracovat.

V sobotu jsme hráli rychlý, živý, pohledný basketbal, samozřejmě že jsme občas něco zmastili, občas jsme se neposunuli správně, občas jsme něco prováhali, ale to patří k věci .. Pod košem jsme se mohli cítit mnohem sebejistěji ale využívali jsme i rychlé přechody dopředu. Při bránění jsme trochu podléhali nadšení a nechávali se strhnout adrenalinem, tohle ještě ubrzdíme. Pořád ale myslíme na to, že do toho vyššího levelu by se měly posunout Domča, Vanda, Eliška B. Táňa - tak snad to někdy přijde. Problém představovaly trochu obě rozehrávačky, ne že by hrály špatně, ale čekáme od nich už víc dospělejší projev, víc myšlení, předvídavosti a vedení těch zbylých čtyřech. Celkem pochopitelně měla střelba malou úspěšnost, to přijde až větším objemem.

Mladší děvčata se tentokrát dostávala na hřiště méně a vůbec celkové střídání bylo spíš hokejové, což nutilo rychle se zapojit a vydat nastřádanou energii - na tohle z mini pochopiteně zvyklí být nemůžeme.

V neděli chyběly po dohodě obě ostravské hráčky a bohužel i Klára a už to bylo na nás moc. Nusle zřejmě šly spát o hodinu dříve, jinak si naši ospalost a pomalost nedokážu vůbec vysvětlit. No a jak už to tak chodí, špatná nálada se šíří rychleji než virus ... a bylo to jak to často bývá - "Bruntál face", pohledy "někam", nešťastné výrazy ... Škoda, že jsme tuhle modelovanou dohrávanou dost pokazili, aspoň že nuselské holky si ji užily. Být to zkoušky, tak Vanda by prošla s podmínkou, někteří by dostali body za aktivitu (Sára, Nela), ale jinak by to bylo Waterloo.

SKB ZLÍN - OSK 47:81

Starostková 18 1/0, Jeřábková 16 - 2/2, Kaducová 12 - 9/4, Mikulová 11 - 8/3, Šumberová 10 - 1/0, Bělohlávková T. 6, Petrželová 3 - 1/1, Šťastná 2 - 4/2, Bahounková 2, Šimáčková 1 - 2/1, Bělohlávková M 0 - 2/0, Píchová, Součková, Kargerová,

OSK - PARDUBICE 77:29

Starostková 16, Mikulová 15 - 2/2, 1x3, Kaducová 13 - 2/1, Šumberová 10, Šťastná 6, Bahounková 6 - 2/0, Jeřábková 5 - 4/1, Mikolášková 4, Poučenská 2, Smolková, Součková, Píchová, Ellnerová, Zahradníčková

OSK - NUSLE 52:38

Starostková 14, Kaducová 13 - 2/1, Šumberová 6, Mikolášková 4, Jeřábková 4 - 2/0, Bahounková 2, Zahradníčková 2, Bělohlávková T. 2, Mikulová 2, Bělohlvková M 1 - 2/1, Ellnerová, Poučenská, Smolková, ŠimáčkováPetrželová, Součková, Kargerová,

OSK - NUSLE 33:51

Petrželová 5 - 4/1, Šťastná 4, Poučenská 4, Jeřábková 3 - 2/1, Bahounková 3 - 2/1, Bělohlávková T 2, Bělohlávková M. 2, Mikulová 2 - 4/2, Mikolášková 2 - 2/0, Součková 1 - 2/1, Ellnerová 1 - 2/1, Zahradníčková, Šimáčková, Smolková, Kargerová,